پارچه مبلمان را چطور انتخاب کنیم؟

مبلمان یکی از وسایل پرکاربرد می‌باشد. که امروزه در اکثر خانه‌ها وجود دارد. مبلمان تاثیر بسزایی در دکوراسیون منزل دارند و درصورتی‌ که مبلمان با سایر وسایل منزل همخوانی داشته باشد، باعث ایجاد محیطی با جلوه‌ای زیبا و آرام‌بخش می‌شود. عوامل مختلفی برای انتخاب پارچه مبلمان مناسب تاثیرگذار می‌باشد. که این عوامل عبارت‌اند از:

۱- جنس پارچه

اولین موردی که برای انتخاب یک پارچه مناسب برای مبلمان باید در نظر گرفته شود، جنس پارچه مبلمان می‌باشد. جنس‌های مختلفی برای مبلمان در بازار موجود می‌باشد. که هر کدام از این جنس‌ها دارای ویژگی‌هایی می‌باشند و باتوجه به نوع کاربرد مبلمان، می‌توان جنس مناسب را برای پارچه انتخاب کرد. اگر پارچه انتخابی را برای مبلمانی در محیط شلوغ و پررفت‌ وآمد می باشد، باید جنس‌های ضخیم و مقاوم را انتخاب کنید؛ تا سریع دچار پوسیدگی و پارگی نشوند. پارچه‌هایی که برای مبلمان راحتی در نظر گرفته می‌شود با پارچه‌ مبلمان سلطنتی متفاوت می‌باشد، جنس پارچه‌هایی که برای مبلمان راحتی انتخاب می‌شود، به دلیل کاربرد بالای این مبلمان‌ها باید مقاوم تر باشد.

پارچه مبلمان را چطور انتخاب کنیم؟

۲- رنگ پارچه

رنگ پارچه مبلمان بیشتر به سلیقه افراد بستگی دارد؛ اما بهتر است رنگی که برای پارچه مبلمان انتخاب می‌کنید، با سایر وسایل منزل و نوع محیطی که مبلمان برای آن درنظرگرفته ‌شده تناسب داشته باشد؛ تا مبلمان جلوه بیشتری داشته باشند. اصولاً رنگ مبلمان باید با رنگ فرش و پرده همخوانی داشته باشد و در صورت رعایت این‌مورد، باعث می‌شود، محیط خانه باجلوه زیبا و آرام‌بخش‌تر به‌نظر برسد. این موضوع برای محیط‌های اداری نیز صدق می کند و هرچه بر روی این جزئیات بیشتر دقت شود، محیط اداری آرام‌بخش تر بوده و اهمیت کار شما را بیشتر آشکار می کند.

۳- طرح پارچه

پارچه‌هایی که برای مبلمان در نظر گرفته می‌شوند، به طرح‌های مختلفی وجود دارند. که این طرح‌ها به‌صورت ساده و یا گل‌دار می‌باشد. این‌مورد نیز بستگی به سلیقه افراد دارد؛ اما چنانچه مبلمان برای محیط‌هایی با رفت‌ و آمد زیاد در نظر گرفته ‌شده باشد، هر چه میزان طرح آن شلوغ‌تر باشد، باعث می‌شود زودتر کثیفی آن مشخص نشود و همچنین چنانچه در محیط منزل کودک نو پا وجود دارد و یا از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید، یکی از بهترین گزینه‌ها برای انتخاب شما طرح‌هایی گل‌دار می‌باشد. در صورت کثیفی مبلمان، گزینه مناسب، مراجعه به مبل شویی در منزل تهران، می باشد.

طرح پارچه مبلمان

درصورتی‌که پارچه مبلمان مورد علاقه شما به‌ صورت ساده می‌باشد و نمی‌خواهید این سادگی زیاد به چشم بیاید، می‌توانید از کوسن‌های طرح‌دار برای این مبلمان استفاده کنید، همچنین درصورتی‌که طرح پرده شما پرنقش ‌و نگار می‌باشد و از وسایل دکوری زیادی در منزل استفاده کرده‌اید، بهتر است از طرح‌های ساده برای مبلمان انتخاب کنید، تا محیط زیاد شلوغ به‌ نظر نیاید. طرح‌های روشن پارچه برای محیطی که میزان مساحت آن کم می‌باشد، بهتر است. زیرا باعث می‌شود محیط، بزرگ‌تر به چشم بیاید.

انواع پارچه از نظر جنس

۱- پارچه چرم

یکی از انتخاب‌های مناسب برای پارچه مبلمان، پارچه چرم می‌باشد، پارچه چرمی برای مبلمان بسیار زیبا و کلاسیک می‌باشد و این نوع پارچه‌ها هم برای مبلمان منزل کاربرد دارد و هم مناسب مبلمان‌های اداری می‌باشد. مزیت این نوع پارچه‌ها برای مبلمان در این است که مبلمان‌های چرمی نسبت‌ به لکه مقاوم بوده و و در برابر رطوبت نفوذناپذیر می‌باشد، همچنین تمیز کردن آن‌ها راحت‌تر می‌باشد؛ اما باید مراقب بود که در معرض اشیاء نوک‌تیز و برنده نباشند و همچنین با مراقبت صحیح این نوع پارچه‌ها باید آشنایی داشته باشید.

۲- پارچه ساتن

این نوع پارچه‌ها دارای طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی هستند و به‌صورت براق می‌باشند. ضخامت آن‌ها مناسب می‌باشد و بیشتر برای مبلمان‌های سلطنتی کاربرد دارند، اما تمیز کردن این نوع پارچه‌ها، کار راحتی نمی‌باشد.

پارچه ساتن مبلمان

۳- پارچه ابریشمی

پارچه‌های ابریشمی دارای طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و زیبایی هستند و به دو صورت طبیعی و مصنوعی در بازار موجود می‌باشند. این نوع پارچه‌ها دارای مقاومت بالایی هستند و به‌همین دلیل ماندگاری بالایی دارند، اما قیمت آن‌ها نیز به نسبت ماندگاری که دارند، بالا می‌باشد و بیشتر برای مبلمان‌های کلاسیک مناسب می باشد.

۴- پارچه پشمی

یکی از گزینه‌های انتخابی برای مبلمان‌ها، پارچه پشمی باشد. هرچند از این نوع پارچه برای مبلمان کمتر استفاده می‌شود، اما به دلیل گرمایی که این نوع پارچه‌ها دارند، بیشتر در مناطق سردسیری از این نوع پارچه استفاده می‌شود و برای مبلمان‌های راحتی کاربرد دارد. 

 ۵- پارچه مخمل

پارچه ابریشم دارای بافتی نرم و لطیف می‌باشد و همچنین مقاومت آن بالا می‌باشد. پارچه‌های مخمل، از نظر کیفیت با هم متفاوت می‌باشند، بعضی از پارچه‌ها از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و پرز آن‌ها به مرور زمان، حالت خوابیده می گیرد، اما به دلیل زیبایی این نوع پارچه‌ها، استفاده از پارچه مخمل برای مبلمان، باعث زیبایی دل‌نشینی در مبلمان می‌شود و بیشتر برای مبلمان‌های کلاسیک و ال قابل ‌استفاده می‌باشد.

۶- پارچه نانو

پارچه‌های نانو از بهترین نوع پارچه برای مبلمان بوده، زیرا در برابر رطوبت نفوذناپذیر می‌باشند و نسبت به لکه وآلودگی مقاوم بوده و خاصیت آنتی باکتریال دارد و همچنین در مقابل شستشو نیز مقاوم می‌باشد، اما باید توجه کنید که نوع تقلبی این نوع پارچه‌ها در بازار زیاد می‌باشد و بهتر است، از فروشگاه‌های معتبر این نوع پارچه‌ها را انتخاب کنید.

۷- پارچه اکریلیک

اگر محیط منزل شما نورگیر می‌باشد، پارچه اکریلیک، می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. زیرا این پارچه‌ها نسبت‌به نور خورشید مقاوم بوده و همچنین دچار سایش نمی‌شود و بافت سبک و نرمی دارد.

۸- پارچه پلی استر

پارچه‌های پلی استر، یکی از پارچه‌های انتخابی برای مبلمان می‌باشد، در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد.

۹- پارچه نایلونی

این نوع پارچه‌ها نیز از مقاومت بالایی برخوردار می‌باشند؛ اما نسبت‌ به نور خورشید حساس می‌باشند و دچار پوسیدگی می‌شوند.

۱۰- پارچه کتانی

 یکی از انواع پارچه‌هایی که برای مبلمان استفاده می‌شود، پارچه‌ کتانی می‌باشد، این نوع پارچه‌ها دارای بافت ظریف می‌باشند و ظریف بودن آن‌ها باعث می‌شود که خیلی زود چروک شوند و آسیب‌پذیر باشند. بنابراین بیشتر برای مبلمان‌هایی کاربرد دارند که بیشتر جنبه تزیینی داشته و زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و برای کسانی که قصد نگهداری حیوان خانگی دارند، استفاده از این پارچه‌ها مناسب نمی‌باشد.

۱۱- پارچه مازراتی 

امروزه در ساخت بیشترین مبلمان‌های کلاسیک، پارچه مازراتی استفاده می‌شود، به دلیل این‌که این پارچه‌ها گرمای زیادی ایجاد می‌کنند، بیشتر برای مبلمان‌ استفاده می‌شود. که زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و تنها زمان مهمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا گرمای پارچه‌ها به‌گونه‌ای می‌باشد که در فصول گرم باعث اذیت شدن افراد می‌شود.

پارچه با جنس پلی استر

از پرطرف‌دارترین پارچه‌ها برای مبلمان، پارچه پلی استر می‌باشد، در ترکیب این پارچه از الیاف طبیعی استفاده ‌شده است. این پارچه‌ها کیفیت بالایی دارند و از مقاومت بالایی در برابر آلودگی و چروک شدن برخوردار هستند، اما برای شست‌وشوی این پارچه‌ها باید از شوینده‌های مخصوص استفاده شود؛ زیرا نسبت به مواد شوینده حساس بوده و امکان دارد دچار پوسیدگی شوند. درصورتی‌که از این پارچه‌ها برای مبلمان استفاده کرده‌اید، حتما با طریقه شستشوی این نوع پارچه‌ها، آشنایی کامل را داشته باشید.

پارچه پلی استر مبلمان
 معایب پارچه مبلی با جنس پلی استر

۱- تصور بر این است، برای رنگ‌آمیزی پارچه‌های پلی استر، از روغن‌هایی استفاده می‌شود که این روغن‌ها، ممکن است حاوی مواد سمی باشند و برای افراد مضر باشد.

۲- امکان دارد در ترکیب این نوع پارچه‌ها از پنبه استفاده شود و استفاده از پنبه در این پارچه‌ها، باعث ایجاد پرز بر روی پارچه می‌شود.

۳- سال‌های زیادی باید بگذرد، تا پارچه‌های پلی استر تجزیه شود.

مزیت های پارچه‌ مبلی با جنس پلی استر

مزیت پارچه مبلی با جنس پلی استر، نسبت‌ به معایب آن بسیار بیشتر می‌باشد. به ‌همین دلیل بیشتر افراد از این پارچه‌ها برای مبلمان استفاده می‌کنند از مزایای آن می‌توان:

۱- بافت سبک و انعطاف‌پذیر

 پارچه پلی استر، به گونه‌ای می‌باشد که دارای بافت بسیار سبک و قابل‌انعطاف می‌باشد و همین مورد باعث می‌شود که پارچه‌ها، گزینه مناسبی برای مبلمان باشند.

۲- قیمت مناسب پارچه پلی استر

 پارچه پلی استر نسبت ‌به سایر پارچه‌ها قیمت مناسب‌تری دارد، اما درصورتی‌که نسبت ترکیبات آن متفاوت باشد، قیمت آن نیز متغیر است.

مزیت های پارچه مبلمان پلی استر

۳- مقاومت بالا

پارچه‌های پلی استر از مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف برخوردار هستند. این عوامل شامل مواد شوینده، نور خورشید و یا آب می‌باشد و مقاومت این پارچه در حدی می‌باشد که در برابر این نوع عوامل محیطی دچار سایش نمی‌شود.

۴-  حالت پذیر هستند

 گاهی بعضی از مدل‌ها نیاز به تغییر شکل پارچه دارند، پارچه‌های پلی استر به‌راحتی می‌توانند چین‌دار شوند و برای این عمل نیازی به مواد شیمیایی نمی‌باشد و تنها با استفاده از حرارت مشخصی می‌توان به این پارچه‌ها شکل داد.

۵- نقطه ذوب بالا

پارچه‌های پلی استر نسبت‌ به حرارت بسیار مقاوم می باشند و دماهای بالا تا حدود ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل می‌کنند و دچار سوختگی نمی‌شوند.

۶- رطوبت را جذب نمی‌کند

یکی از ویژگی‌های منحصر به ‌فرد پارچه‌های پلی استر این است، زمانی‌که رطوبت بر سطح آن‌ها قرار می‌گیرد، سریعاً این رطوبت تبخیر می‌شود و به درون پارچه نفوذ نمی‌کند، بنابراین یک گزینه مناسب برای لباس‌های ورزشی نیز می‌باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین قالیشویی غرب تهران
بزرگترین قالیشویی کشور
بهترین قالیشویی غرب تهران
بزرگترین قالیشویی کشور