مزایا و معایب فرش های دستباف

مزایا و معایب فرش های دستباف

هنر فرش های دستباف عمدتاً در عشایر و روستا های رشته‌ کوه البرز و زاگرس شایع است. از جمله این شهرها می‌‌توان به آذربایجان، اصفهان ، فارس ، منطقه ترکمن ، خراسان ، همدان ، کردستان ، کرمان ، کرمانشاه ، تهران ، اراک ، یزد و سیستان و بلوچستان اشاره کرد که هر کدام سبک خاص فرش‌ بافی خود را دارند .

فرش های دستباف

فرش‌ های هر منطقه دارای ویژگی خاص و منحصر به‌ فرد خود می باشند.

آشنایی با فرش ترکمن

یکی از انواع فرشهای دست بافت فرش ترکمن می باشدکه چندصدسال قدمت دارد. فرش ترکمن از مهمترین صنایع دستی ترکمن ها می باشد که درطول سالهای متمادی به صورت طرح ونقش ثابت وبدون تغییر بافته شده است که البته این فرشها دارای طرح های مختلفی می باشند وطرح ونام هرفرش ازنام قبیله وطایفه ان گرفته شده است.شغل اقوام اغلب بافندگی،کشاورزی ،دامداری، ماهیگیری می باشد واز این طریق امرار معاش میکنند فرش ترکمن به عنوان مهمترین نماد ترکمن ها درجهان  جایگاه ویژه ای رابه خود اختصاص داده است ودارای  طرح ونقش ویژه ای می باشد. میزان قدمت بافت فرش های قبایل مختلف به وضوح مشخص نیست ولی قدیمی ترین فرش موجود به قرن نوزدهم میلادی برمی گردد.فرش ترکمن از اصلی ترین صنایع دستی ترکمن ها می باشد. این نوع فرش به دلیل داشتن رنگهای ویژه وطرح و نقش سنتی در بین فرش های دیگر منحصر به فرد می باشد زیرا گاهی اوقات مشتریان فرش ایرانی رابا فرشهای هند،ترکیه، پاکستان، قفقاز  اشتباه می گیرند اما فرشهای ترکمن از بقیه فرشها متمایز هستند به همین دلیل منحصربه فرد می باشند.از قدیم الایام فرشهای ترکمن به کشورهای دیگر صادر می شده است. در زبان ترکمن همه طرح و نقش های فرش و گلیم نام مشخصی دارند.

آشنایی با فرش ترکمن قالیشویی مادر

نام فرش بافته شده درقبایل ترکمن از نام قبیله ای که فرش را بافته گرفته شده است.نقش و طرحهای فرش ترکمن براساس تکرار نقش و اشکال در فرش می باشد.  مثلا طرح هشت ضلعی که درفرش ترکمن معروف است در نقش واشکال تمدن آشور در مصر باستان وجود دارد.
هر قوم ترکمن نقش و طرح خاص خود را داشته  است که نام فرش برگرفته از آن قبیله می باشد. از نقش های  معروف ترکمن می توان ماری گل از قبیله تکه و قاپسه گل، آینه گل و درناق گل از طایفه یموت، طرح گلی گل از قبیله ارساری، طرح ساریق گل از قوم ساریق می باشد.
فرش ترکمن از لحاظ کیفیت بافت منحصر بفردی دارد وطرح و رنگ های بعضی از این فرشها شهرت جهانی دارد. از نکته مهم این است که این طرح و نقش ها در طول سالها به زنان و دختران ترکمن به ارث رسیده است. در حقیقت بافنده این نوع فرش نقشه و راهنمای خاصی ندارد وفقط برطبق سنت، فرهنگ و محیط اطراف خود طرح ونقش مورد نظر را روی فرش پیاده می کند. فرش ترکمن نمادهنر واصیل بودن قبایل ترکمن می باشد که حتی با گذشت سالیان دراز هنوزهم  فرش ترکمن نماد هنر این قوم می باشد.

ویژگی های خاص  فرش دستباف

در ابتدا باید بدانیم فرش‌ های دستباف یک هنر زیبا و یک نماد برای فرهنگ ما ایرانیان هستند. این هنر ملی در سازمان جهانی یونسکو به نام ما ایرانیان به ثبت رسیده است.
الیاف‌ های این فرش ها طبیعی هستند این ویژگی برای خانواده‌ هایی که کودک کوچک دارند بسیار مهم است. چرا که پوست کودک بسیار حساس بوده و اصطکاک فرش‌های ماشینی می‌تواند .
به پوست کودک آسیب بزند.فرش‌ های دستبافت پوست کودکان را زخمی نمی‌کنند چرا که الیاف آن‌ها کاملاً طبیعی است.در ضمن به علت ساخته شدن از الیاف طبیعی هیچوقت فرش‌ های دستباف دارای الکتریسیته ساکن نخواهند بود.برای بافتن این نوع فرش زمان بسیار زیادی گذاشته می شود .

معایب فرش دستبافت ترکمن قالیشویی مادر

الیاف آن طبیعی است و معمولاً از ابریشم تهیه می شود و چون یک فرد با دست خود کار بافتن فرش را انجام می‌دهد .وهیچ ماشینی در کار نیست.طبیعتاً قیمت بسیار بالایی نسبت به فرش های ماشینی خواهند داشت.
قیمت بالای فرش های دستباف باعث می‌شود هر خانواده‌ ای توان خرید این نوع فرش را نداشته باشد. ولی ما می‌خواهیم زاویه دید شما را نسبت به خرید این نوع فرش تغییر دهیم.این را در نظر بگیرید که شما با خرید فرش‌ های ماشینی به اجبار بعد از چند سال باید این فرش را دور بیاندازید. و فرش جدیدی تهیه کنید. ولی می‌ توانید پول بیشتری در هنگام خرید پرداخت کنید و از فرش‌ های دستبافت خرید کنید. نه‌ تنها بعد چند سال کهنه و قدیمی نمی‌ شوند بلکه هر چه زمان بیشتری از زمان بافت آن بگذرد. ارزش مالی آن بیشتر شده و تبدیل به یک سرمایه برای خانواده شما خواهد شد.

نقش های فرش ترکمن اصیل

نقوش قالی های ترکمن حدود ۸۱۱ عدد است که هر قوم  از آن طرح مخصوص به خودش را دارد که نسبت به بقیه نقوش  از آن بیشتر استفاده می کند.به همین دلیل ما مهمترین این طرح ها را به همراه توضیحات کوتاهی دراین مقاله آورده ایم.نقش های فرش ترکمن اصیل

طرح ماری گل: از معروفت ترین طرح های فرش ترکمن طرح ماری گل می باشد که در قبیله تکه بافته می شود. این قبیله از بزرگترین قبایل تولید کننده فرش ترکمن می باشند.طرح ماری گل به این صورت است که درتمام قالی وکناره های آن  یک هشت ضلعی متقارن تکرار می گردد.

طرح قابسه گل: این نوع فرش در قوم یموت وطایفه  جعفربای بافته می شودکه در آن نقش هاب هندسی شبیه لوزی وجود دارد مشاهده ودر کناره آن شکل هایی مشابه پرنده ای به نام قابسه می باشد.

طرح آینه گل: طرح آینه گل مخصوص قوم جعفربای از ایل یموت می باشد. در مرکز این نوع فرش ها یک هشت ضلعی منتظم بزرگ وجوددارد که در درون آن هشت ضلعی های کوچکتری می باشد.

طرح طغر گل: یکی دیگر از نقوش طایفه جعفربای از ایل یموت طرح طغرگل می باشد. این طرح از عقاب طغرل به دلیل تشکر از دلاوری های آن گرفته شده است.

طرح گلین بارماق گل: این طرح از جشن عقدوعروسی مردم ترکمن گرفته شده است که به آن انگشت عروس هم می گویندو شامل کاروان های شتر است که خنچه عقد حمل می کنند.همچنین به جز فرش ترکمن، درمناطق ترکمن نشین انواع مختلفی ازبافته ها وجود دارد وکاربردهای خاصی دارندمثل آلمالیق، خورجین و اجاق باشی، امروزه ترکمنها، اکثرا پشتی قارچین می بافند و انواع دیگر بافته ها را نمی بافند و معمولا مشغول به بافت یک نوع قالیچه هستند. گاهی اوقات بعضی ازبافنده ها برای سرگرمی  کیفهایی هم برای بانوان می بافند. امروزه گلیم وپلاس را به ندرت می بافند و اجاق باشی یا آلمالیق هم دیگر نمی بافند.

نمایندگی فرش ترکمن درتهران

اگر می خواهید مرکز پخش فرش ترکمن را پیدا کنید وبه صورت عمده خرید کنید باید بدانید که مرکز  پخش اصلی فرش  ترکمن شهرهای جرگلان بجنورد و راز و گنبدکاووس می باشند در این شهرستان‌ها بافنده فرش ترکمن بسیار زیاد است که انواع این فرش ها را تولید می‌کنند و به فروشگاه ها ونمایندگی های  گوناگون درسراسر کشور می فرستند این فرش ها را به طور معمول از نخ‌ پشمی و ابریشمی در رنگ‌های گیاهی مختلف می بافند و طرح ونقوش آن‌ها بسیار گوناگون است .

فرش ترکمن

رنگ‌های زیبایی که برای رنگرزی فرش دستباف این نخ ها مورداستفاده قرار می گیرد بسیار چشم گیر وجذاب می باشد فرش درتهران هم همانند سایر شهرستان ها دارای نمایندگی هایی می باشد که انواع واقسام فرش های ترکمن با طرح ونقوش خاص رابه فروش می رسانند.

کیفیت فرش دستباف ایرانی

کیفیت هرفرش به تاروپود ونوع نخ ونوع رنگ به کار رفته در آن بستگی دارد همچنین به نوع بافت وتعداد گره دربافت فرش بستگی دارد. تاروپود  بیشترفرش های ترکمن پشم گوسفندان می باشد. زنان ترکمن فرش را روی دار افقی ودرون چادر می بافند، به همین دلیل اینگونه فرشها معمولا کوچک می باشند
بهترین وبا کیفیت ترین بافته های فرش ترکمن در  ایل تکه بافته می شود تعداد بافته های این ایل از بافته های دو قبیله یموت کمتر می باشد. پس از فرش تکه فرش آتابای کیفیت خوبی دارد وبالاترین حجم تولید فرش ترکمن رادارا می باشد.پس از آتابای فرش جعفربای می باشد ولی تولید ان کمتر است.نوع گره فرش های  ترکمن هم ترکی و هم فارسی می باشد. که ایل تکه معمولا از گره ترکی استفاده می کنند ولی در قبایل دیگر گره فارسی هم مورد استفاده قرار می گیرد شیرازه متصل در فرش ترکمن کاربرد دارد و گلیم بافی فرش آنها از نوع فارسی است. اکثر فرش های ترکمن درشت بافت هستند ولی در ایل تکه به دلیل اینکه از ابریشم بیشتر استفاده می شود، ریز بافی هم دیده می شود.

کیفیت فرش ترکمن.jpg

نکته دوم اینکه  متراژ اصلی که برای قالی ترکمن  ارائه می گردد ۱.۵ ، ۳ و ۶ متری است که در این میان فرش ۶ متری از مدل های دیگر گران قیمت تر می باشد زیرا از مواد اولیه بیشتری در بافت آن استفاده شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین قالیشویی غرب تهران
بزرگترین قالیشویی کشور