پاسخگویی ۲۴ ساعته ۶۲۹۹۹۰۱۰- ۰۲۱

شامپوفرش خانگی

۱۰ درصد تخفیف سفارش آنلاین

تمیز بودن فرش های خانه ازمسائل مهم نظافت برای خانم ها می باشد. زیرا زیبایی و تمیزی فرش ها برای دکوراسیون منزل بسیارمهم است وزیبایی خاصی را به منزل می بخشد. اما فرش ها خیلی زود کثیف می شوند. مخصوصا فرش هایی که در قسمت های پر تردد منزل قرار گرفته اند.
ولی اگر بتوانیم شوینده ای داشته باشیم که به فرش آسیب نزند وهرازگاهی  فرش ها را با آن تمیز کنیم، بسیار عالی است؛ زیرا این کار باعث می شود که همیشه فرش ها نو به نظر برسند وهمچنین آلودگی ها و میکروب های بیماری زا را از بین می برد. ولی استفاده همیشگی و درازمدت از شامپو فرش های موجود در بازار گزینه مناسبی نیست؛ زیرا مواد شیمیایی موجود در آن باعث آسیب به بافت فرش می شود. 
تهیه شامپو فرش خانگی برای این نوع فرش ها بسیار راحت هست. ما دراین مقاله دستور تهیه چند شامپو فرش خانگی ارزان و به صرفه را آموزش می دهیم.

شامپو فرش خانگی

البته باید توجه داشته باشید که برای فرش های دستباف  نمی توانیم ازهرنوع شامپو فرشی استفاده کنیم زیرا این فرش ها از حساسیت و ظرافت خاصی برخوردار هستند. پس اگر فرش دستباف دارید باید درابتدا جنس الیاف آن را بررسی کرده ونوع آن راتشخیص دهید ومتناسب با آن از محلول های ملایم استفاده کنید. البته بهتراست فرش دستباف را برای شستشو به قالیشویی بسپارید که هم ریسک کمتری دارد وهم بسیار مطمئن تر و بهتر ازشستشوی خانگی می باشد.

بهترین مواد شوینده برای شستشوی فرش

یکی از مهم ترین آیتم های شستشوی فرش، مواد شوینده مناسب می باشد.
اکثر شوینده ها خاصیت قلیایی دارند؛ ولی اگر ازشوینده هایی استفاده کنید که خنثی باشند، بهتر است.
آب و شوینده های ملایم مثل مایع ظرفشویی بهترین مواد شوینده فرش می باشند.
مواد شوینده قالیشویی پودر رخشتشویی، کلر، آب ژاول و… هستند. معیار انتخاب پودر مناسب برای فرش، جنس و نوع الیاف آن می باشد. در قالیشویی ها معمولا از پودرقالیشویی فله ای که مخصوص قالیشویی است استفاده می شود. این پودرها معمولا مناسب مصارف خانگی نیستند. 

بهترین موادشوینده برای شستشوی فرش
می دانیم که فرش های دستباف از نظر بافت والیاف با فرش های ماشینی فرق دارند.
پودر شستشوی مناسب برای فرش دستباف باید پودری باشد که احتمال ترکیب رنگ یا ازبین رفتن رنگ فرش را به صفر برساند. هم چنین به دلیل اینکه بافت این فرش ها نسبت به فرش های ماشینی ظریف تر است؛ بنابراین برای این فرش ها باید از مواد شوینده ای استفاده کرد که هم باعث تمیزی و پاکیزگی فرش شوند وهم هیچ گونه آسیبی به فرش وارد نکنند.

تمیزکردن فرش با شامپو فرش خانگی

به دلایل مختلفی ممکن است فرش کثیف شود. پس  برای تمیزکردن فرش لازم است با بهترین ومناسب ترین شوینده ها آشنا شوید.  بعضی مواقع آلودگی آنقدر زیاد است که باید فرش برای شستشو به قالیشویی معتبر سپرده شود، اما در مواقعی که کثیفی جزئی وکم است مثلا چند لکه روی فرش ایجاد شده است در این مواقع می توان از شامپو فرش استفاده کرده ومشکل را حل نمود.
قبل از استفاده از شامپو فرش ابتدا فرش را جاروبرقی کشیده تا کاملا گرد وغبار و آشغال آن گرفته شود.

تمیزکردن فرش با شامپو فرش خانگی
سپس باید مقداری از شامپو را در ظرفی ریخته وکمی آب به آن اضافه کرده و به شدت تکان دهید تا محلول کف کند. از این کف برای شستشوی فرش استفاده کنید سپس یک اسفنج نرم رابه این کف آغشته کرده وروی فرش ولکه ها بکشید وبعد از نیم ساعت دوباره فرش را جاروبرقی کشیده تا کاملا تمیز شود.

انواع شامپوفرش خانگی

آب و سرکه: یک فنجان آب ویک فنجان سرکه سفید را باهم مخلوط کرده وتمیزکردن وشستشوی  فرش را شروع کنید.

محلول پراکسید هیدروژن: اگررنگ فرش روشن باشد می توانید از محلول پراکسید هیدروژن استفاده کنید؛ زیرا این ماده خاصیت سفید کنندگی دارد و مقاوم ترین لکه ها را هم از بین می برد. ۴قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن را با یک ونیم فنجان آب گرم و یک قاشق مایع ظرفشویی و۵قطره روغن گیاهی مخلوط می کنیم و شستشوی فرش را آغاز می کنیم. وپس از خشک شدن جاروبرقی می کشیم.

آب و سرکه و نمک: می توانید یک اسپری شستشوی فرش درست کنید که به محض لکه شدن فرش از آن استفاده کرده و فرش را سریع تمیز کنید. برای این کار ابتدا یک فنجان آب گرم را با نصف فنجان سرکه سفید و یک قاشق  چایخوری نمک و۷قطره روغن گیاهی دلخواه مخلوط کرده و در بطری ریخته و محکم تکان دهید تا کاملا مخلوط شوند و برای تمیز کردن فرش و ازبین بردن لکه ها روی آن ها اسپری  کنید؛ مدتی صبر  کنید تاخشک شود و بعد  جاروبرقی بکشید.

جوش شیرین و پراکسید هیدروژن: همچنین می توانیم از محلول جوش شیرین و پراکسید هیدروژن استفاده کنیم به این صورت که یک فنجان جوش شیرین و نصف فنجان پراکسید هیدروژن ،یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را لازم داریم.
ابتدا جوش شیرین را روی لکه می ریزیم سپس مایع  ظرفشویی و پراکسیدهیدروژن را مخلوط کرده و کم کم روی جوش شیرین ریخته وبا مسواک روی لکه ها کشیده، بعد با دستمال خشک محل را خشک می کنیم و بعد از چند دقیقه جاروبرقی می کشیم.

مرکبات: میتوانیم از مرکبات برای تهیه شامپو فرش خانگی آنزیم دار استفاده کنیم. البته این کار زمان بر است ولی نتیجه بسیار خوبی دارد کافیست امتحان کنید وشگفت زده شوید.
برای تهیه آن باید ۷قاشق غذاخوری شکر قهوه ای و یک و نیم فنجان پوست پرتقال و لیم، یک لیتر آب را در بطری بزرگ بریزید و به خوبی تکان دهید تا مواد کاملا مخلوط  شوند. سپس محلول را در بطری اسپری بریزید و روی لکه های فرش اسپری کنید؛ با یک دستمال خشک روی لکه ها بکشید ووقتی فرش خشک شد جاروبرقی کشیده تا کاملا تمیز شود.

مراحل شستن فرش با شامپوفرش خانگی

هنگام شستشوی  فرش با شامپو فرش باید حتما کف شامپو توسط یک تکه اسفنج روی فرش مالیده شود ولی اگر به جای کف شامپو از آب آن استفاده شود، فرش اصلا تمیز نمی‌ گردد.و حالت چسبندگی پیدا کرده و چرک مرده می شود. و دیرتر هم خشک می‌ گردد. در این صورت چون رطوبت به ریشه‌ها  نفوذکرده  ریشه‌ها  می‌پوسند.

مراحل شستشوی فرش با شامپوفرش خانگی

همچنین وقتی شامپو فرش خانگی کشیدید،  دیگرتا خشک شدن کامل نباید روی فرش راه بروید زیرا جای پا موجب لکه شدن روی فرش می گردد. پس باید از سمت بالا به پایین بر طبق خواب فرش شروع به شستشو کنید. تا دیگر مجبور نباشید روی قسمتهای شسته شده راه بروید. سپس بعد از خشک شدن کامل فرش را جاروبرقی کشیده تا کاملا تمیزی و درخشندگی آن نمایان شود.

برای حفظ تمیزی و زیبایی  فرش‌ ها باید آنها حداقل هفته ای یک بار به صورت اصولی و منظم جاروبرقی بکشید.

چگونه شامپو فرش خانگی درست کنیم؟

شامپو فرش ها یکی از شوینده هایی می باشد که می توان به راحتی فرش های خود را در منزل تمیز کرد‌. این ماده شوینده را می توان از فروشگاه های معتبر،  تهیه کرد و یا می توان در منزل اقدام به ساخت شامپو فرش خانگی کنیم.

برای ساخت شامپو فرش خانگی روش های مختلفی را می توان انجام داد به عنوان مثال:

۱- یکی از روش های ساخت شامپو فرش خانگی استفاده از سرکه می باشد. نیم لیتر سرکه را با دو لیتر آب جوشیده مخلوط کنید و اقدام به تمیز کردن فرش کنید. سعی کنید از سرکه سفید استفاده کنید و از سرکه سیب، بنفش و‌‌‌.‌.. استفاده نکنید به دلیل این که سرکه سفید کاملا بی رنگ است و به فرش رنگ منتقل نمی کند همچنین سرکه سفید به راحتی سطح فرش را براق و لکه هایی که بر روی فرش وجود دارد را از بین می برد.

۲- یکی دیگر از روش های ساخت شامپو فرش خانگی این است که یک قاشق غذاخوری مایع ظرف شویی و یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با دو لیوان آب داغ مخلوط کنیم. این محلول به راحتی لکه های قدیمی و رنگ دار را از سطح فرش به طور کامل از بین می برد و هیچ اثری از لکه ها را باقی نمی گذارد.

چگونه شامپو فرش خانگی درست کنیم؟

۳- برای ساخت شامپو فرش می توانید از پودر صابون نیز استفاده کنید. پودر صابون یکی از شوینده های ملایم می باشد که می توان برای تمیز کردن فرش های دستبافت یا حساس استفاده کرد. چند قاشق غذا خوری پودر صابون را با آب سرد مخلوط کنید و با یک اسفنج شروع به تمیز کردن فرش خود کنید. در این روش می توانید از پودر صابون ملایم و خوشبو کننده استفاده کنید تا پس از پایان کار فرش شما خوشبو شود و بوی خوبی را از خود ایجاد کند.

۴- یکی دیگر از روش های ساخت شامپو فرش خانگی ترکیب سرکه و جوش شیرین می باشد. یک قاشق جوش شیرین را با دو قاشق سرکه سفید را با یک لیتر مخلوط کنید و با استفاده از یک اسفنج تمیز شروع به تمیز کردن فرش کنید‌.

تماس با ما