شستشو فرش در خانه یا قالیشویی

در زندگی دائماً دو راهی هایی وجود دارد که انسان بر سر آن قرار می‌گیرد. حال بر سر دوراهی شستشوی فرش در خانه  یا قالیشویی قرار گرفته‌ ایم که کدام یک مناسب‌ تر است.

انتخاب اینکه شستشو فرش در خانه یا قالیشویی انجام شود، مستلزم این است که مزایا و معایب نحوه ی شستن فرش در قالیشویی یا خانه را بدانیم در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم .

تفاوت شستن فرش درقالیشویی و منزل

 اول از همه باید به تفاوت‌ های آن بپردازیم تا  بتوانیم بفهمیم کدام یک چه مزایا و چه معایبی دارد؟

شستشوی فرش در منزل

بعضی مواقع جهت اطمینان از شستشوی کامل فرش و کاهش هزینه ها افراد گاهاً به شستن فرش درخانه با شامپو فرش اقدام می نمایند. اما با توجه به زندگی شهر نشینی بخصوص آپارتمان نشینی این امر قدری مشکل می باشد لذا بیشتر افراد در شهرها ترجیح می دهند این کار را به عهده ی قالیشویی ها بسپارند.

شستشو فرش در خانه
افراد به هنگام شستشوی فرش در منزل  دچار مشکلاتی  مانند مکان مناسب جهت خشک نمودن فرش، مصرف آب زیاد، نیروی انسانی جهت شست و شو و خشک کردن فرش می باشند.

شستن فرش در قالیشویی

قالیشویی ها مجهز به دستگاه های پیشرفته ای می باشند که آب کمتری مصرف میکنند؛ همچنین فضایی مناسب برای خشک کردن فرش دارند و پس از خشک شدن در فضای باز آن را به گرم خانه انتقال می دهند و دیگر مشکلاتی از قبیل بوی نای فرش وجود ندارد؛ همچنین فرش را سریع و تمیز تحویل می دهند. اما قیمت شستن فرش در قالیشویی هزینه ی بالاتری داشته و اگر قالیشویی معتبر نباشد ممکن است فرش دچار آسیب شود .

روش های شستشو فرش

روش های شستن فرش درحیاط خانه و قالیشویی امروزه به دو صورت دستی و مکانیزه انجام می گردد.

روش های شستشو فرش در منزل که غالباً پس از غبارگیری اولیه با آب خیس نموده و سپس با مواد شوینده اقدام به از بین بردن کثیفی و آلودگی های سطح فرش می شود. سپس دو الی سه بار آبکشی شده تا از لحاظ شرعی نیز پاک شود بعد از آن فرش لول شده و آب اضافه آن خارج می گردد؛ در ادامه نیازمند مکان مناسبی جهت پهن نمودن و خشک شدن کامل فرش می باشد. روش های شستشو فرش در قالیشویی یا به صورت دستی است که همانند شستشو فرش در منزل است یا توسط دستگاه های مخصوص صورت می پذیرد.

شستشو فرش در قالیشویی و مراحل آن

به شستشوی فرش در قالیشویی و روش های آن می پردازیم.

۱.مرحله اول غبارگیری است که در این مرحله خاک فرش ها گرفته میشود که دستگاهی به نام خاک گیر دارد این دستگاه از قدرت فراوانی برخوردار است، فرش ها را حدود دو ساعت می چرخاند که گرد و غباری درون آن و روی آن به هیچ وجه باقی نماند.

۲. شستشوی فرش با مواد شوینده مرحله دوم را به خود اختصاص داده است که در این مرحله فرش‌ ها به‌ صورت هم‌ اندازه و یکسان کنار یکدیگر روی سطحی صاف و هموار پهن می‌ شود و آب با فشار و سرعت فراوانی روی آن‌ ها پاشیده می‌شود. بعد از این‌ که فرش‌ ها کاملاً خیس و یکدست شدند مواد شوینده‌ بر روی آن‌ها ریخته می‌شود و سپس دستگاه‌های شستشو به کار می‌افتند و روی فرش‌ها به حالت مرتب و منظمی حرکت داده می شود. 

۳. آب‌ کشی فرش سومین مرحله است. در این مرحله بعد از شستشوی فرش با مواد شوینده با شلنگ هایی که دوش هایی پخش کننده برای آب هستند آبکشی می‌ شوند در واقع در این مرحله مواد شوینده باید به‌ طور کامل از فرش خارج می شود. آبکشی در دو مرحله صورت می‌ گیرد.

شستشو فرش در قالیشویی

۴. آب‌ گیری فرش چهارمین مرحله است که فرش ها را لول میکنند و در آبگیر قرار میدهند؛ آب‌ گیر دستگاهی است استوانه ای شکل  که دیواره‌ ا ی فلزی دارد و فرش را بر روی آن قرار میدهند. و سپس این دستگاه با قدرت خود با سرعت و با حرکت دایره ای میچرخد و آب داخل فرش‌ ها در کناره ها جمع شده  و از دیواره ای که در پشت فرش‌ ها قرار دارد به بیرون پرتاب می گردد.

۵. خشک‌ کردن فرش مرحله نهایی است؛ برخی از قالیشویی ها گرم خانه دارند و برخی هم آن را زیر نور آفتاب خشک میکنند. قالیشویی های مجهز به گرم‌ خانه‌ دستگاه گرماساز بزرگی را در وسط آنجا کار میگذارند سپس فرش ها را از داربست آویزان کرده  تا سریع خشک شود. به همین علت است که بعضی قالیشویی ها سریع فرش را تحویل داده و فرش ها بوی نا نداده و از کیفیت مطلوب تری برخوردار می باشد.

روش شست و شوی فرش در خانه

شستشو فرش در منزل در صورتی که فرش شما کوچک باشد و جای پهن کردن آن  را داشته باشید، گزینه خوبیست. اما در نهایت امری دشوار است؛ اما اگر قصد شستن فرش در خانه را دارید باید مراحل زیر را طی کنید.

۱. ابتدا روی فرش را جارو کنید که آلودگی ها برطرف شود و سپس آن را بر روی پشت بام یا حیاط پهن کنید

۲.برای شستشو باید مقداری از شامپو فرش، پودر دستی و یا پودر صابون  بر روی فرش بریزید. مخصوصا جاهایی که کدر تر و کثیف تر است .

روش شست و شوی فرش در خانه

۳.بعد از ریختن مواد شوینده از وسیله ای مناسب استفاده کنید و به‌ آرامی آب‌ هایی را که داخل فرش مانده‌ است را خارج کنید؛ چرا که ماندن مواد شوینده و آب درون فرش باعث از بین رفتن بافت های فرش میشود.

۴.اما مرحله ای مهم تر باقی مانده، خشک کردن فرش،  فرش را در جایی که نور آفتاب و هوا جریان دارد پهن کنید اما توجه داشته باشید که در مسیر مستقیم نور خورشید نباشد چرا که رنگ را از بین میبرد.

برای از بین بردن لکه های فرش چه باید کرد؟

اگر لکه های روی فرش عمیق نیست. ابتدا به کمک مخلوط شامپو فرش با آب  که  مخلوط بهترین شامپو فرش خانگی می باشد و دستمال تمیز آن قسمت فرش را شستشو دهید. 

برای ازبین بردن لکه های فرش چکار باید کرد ؟
اما اگر عمیق بود و نیاز به شستشو کامل فرش بود در هنگام شستشو آن نقطه فرش، بیشتر 
شامپوی فرش ریخته تا زمانی که مطمئن شوید لکه از بین رفته است؛ البته بستگی به نوع لکه و مقدار آن می باشد؛ اگر لکه از بین نرفت چندین مرتبه اینکار را انجام دهید تا زمانی که لکه کامل محو شود.

لیست قیمت شستشو فرش در قالیشویی

در ارتباط با هزینه قالیشویی باید بگویم که بستگی به جنس فرش ماشینی و یا دستبافت بودن آن بستگی دارد. قیمت شستشوی فرش بر اساس متراژ آن می باشد. همچنین به ابعاد فرش، مسیر رفت و آمد و از همه مهم تر اینکه آیا فرش نیاز به قلم زنی، ترمیم و …. دارد یا خیر؛ که هر یک از موارد بالا باعث افزایش قیمت میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین قالیشویی غرب تهران
بزرگترین قالیشویی کشور
بهترین قالیشویی غرب تهران
بزرگترین قالیشویی کشور