پاسخگویی ۲۴ ساعته ۶۲۹۹۹۰۱۰- ۰۲۱

رنگبرداری فرش

 در مواقعی ممکن است شما نیازمند خدمات رنگبرداری فرش شوید. زمانی که فرش شما طی شرایط نا مساعد و یا شستشوی غیر اصولی، دچار رنگ دهی شده باشد. رنگ دهی می‌تواند ظاهر و زیبایی فرش شما را از بین ببرد، به همین دلیل اکثر افراد از خدمات رنگ برداری قلیشویی استفاده می‌کنند. رنگ برداری فرش توسط نیروی انسانی و با استفاده از تخصص و مهارت خاصی انجام می‌شود. 

رنگ برداری فرش

البته رنگ برداری یک فرش با توجه به نوع آن متفاوت است. در بیشتر مواقع فرش های دست بافت دچار رنگ دهی می‌شوند؛ زیرا اکثر رنگ‌های به کار رفته در ساختار این فرش ها طبیعی بوده و طی تماس داشتن آن‌ها با آب این رنگ‌ها را پس می‌دهند. که ممکن است باعث ترکیب رنگ در بافت فرش شوند. 

رنگ برداری فرش ماشینی

در بیشتر مواقع فرش ماشینی در حین شستشو دچار رنگ دهی می‌شود، البته بیشتر در قالیشویی مجهز این گونه است و اکثر خدمات مربوط به رنگ برداری این قالی ها در اثر ریختن رنگ روی آن ایجاد می شود. نحوه انجام این کار در فرش‌های ماشینی از فرش دست بافت متفاوت می‌باشد. گاهی ممکن است رنگ ایجاد شده در آن با شستشو طی چند مرحله از بین برود. در این شرایط دیگر نیاز به سایر مراحل رنگ برداری نیست. اما اگر این رنگ‌ها با این روش از بین نرفت، برای خارج کردن رنگ از آن از ابزارها و مواد مخصوص استفاده می‌شود. برای این کار رنگ‌های موجود روی فرش با استفاده از مواد مخصوص مانند ثبیت کننده رنگ فرش برداشته می‌شود.

 یکی از این مواد شامل آمونیاک، محلول سدیم کربنات، سدیم پریدین و … است. البته چگونگی استفاده از این مواد در هنگام رنگ برداری بسیار مهم می‌باشد. به همین دلیل فرآیند رنگ برداری باید توسط استاد کار مخصوص در این زمینه انجام شود.

روش جلوگیری از رنگ دهی فرش دستبافت

در این حالت پس از ریخته شدن آب، آن را به کمک یک قاشق از روی فرش جمع کنید و سپس به کمک یک حوله یا پارچه خشک که جذب بالایی داشته باشد، آب روی فرش را بگیرید و اجازه ندهید آب درون فرش بماند و باعث رنگ دادن فرش شود.

رنگبرداری فرش  در قالی دست بافت

 اکثر فرش‌های دست بافت، در هنگام شست شو دچار ترکیب رنگ می‌شوند، زیرا در ساختار این فرش ها از نخ‌ها و رنگ‌های طبیعی استفاده شده است. به همین دلیل شست شوی فرش دست بافت باید به صورت اصولی انجام شود، تا فرش دچار رنگ دهی نشود. در این فرش‌ها رنگ قسمت‌های تیره به سمت رنگ قسمت‌های روشن تر می‌رود و فرش شما دچار ترکیب رنگ می شود، رنگ رفتگی سبب می‌شود تا قسمت های تیره رنگ اولیه خود را از دست داده و روشن تر شوند، که این امر سبب کهنگی  فرش نیز می‌شود. در فرایند رنگ بری یا قلم کاری با استفاده از مواد این رنگ‌ها را از بین می برند.

رنگبرداری فرش  در قالی دست بافت

ممکن است ترکیب رنگی ایجاد شده در فرش دست بافت، طی شست شو از بین برود. برای شستشوی فرش دست بافت در چنین شرایطی از سود سوزآور نیز استفاده می‌کنند. در هنگام رنگ برداری از فرش دست بافت از موادی مانند: دی کرومات، اسید سولفوریک، ترکیبات فرمالدئید، کلر، ازن هیدروسولفیت سدیم و … استفاده می‌شود.

رنگ برداری قالی های کرکی و پشمی

در برخی از مکان‌ها استفاده از فرش‌های کرکی و پشمی رواج دارد. همچنین این فرش‌ها می‌توانند گرما را در مدت زمان بیشتری در ساختار خود حفظ کنند. فرش های کرکی و پشمی نیز می‌توانند طی شست وشوی غیر اصولی دچار رنگ دهی شوند.

رنگبرداری در خانه

 برای از بین بردن این رنگ دهی مقداری هیدروسولفیت را به همراه ماست ترش و آب گرم مخلوط کنید، این محلول را در محل رنگ دهی شده بریزید؛ در انتهای کار برای خارج کردن کامل رنگ روی این مواد از جوش شیرین استفاده کنید. اگر که انجام این فرایندها مشکل ایجاد شده را از بین نبرد، می‌توانید  دستمال آغشته به چای را بر محل مورد نظر بکشید و آرام ماساژ دهید این امر می‌تواند سبب رنگ بری این نوع فرش‌ها شود.

رنگ برداری در منزل

گاهی رنگ ایجاد شده روی فرش شما با استفاده از مواد مخصوص می‌تواند از بین برود و لازم نیست از خدمات رنگ برداری قالی شویی‌ها استفاده کنید. برای مثال شما می‌توانید رنگ ایجاد شده توسط لاک را با استفاده از الکل و یا استون از بین ببرید.

 

4 دیدگاه دربارهٔ «رنگبرداری فرش»

  1. با سلام و عرض خسته نباشید
    خیلی خوبه که مجموعه کار رنگ برداری در محل هم انجام میدن خدا قوت

  2. زهرا عباسی

    سلام من فرش های دستبافتم را به شما دادم و بسیار از شما راضی بودم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

تماس با ما