پاسخگویی ۲۴ ساعته ۶۲۹۹۹۰۱۰- ۰۲۱
ترمیم فرش دستبافت

ترمیم فرش دستبافت

ترمیم فرش دستبافت 

ترمیم و رفوگری فرش چیست؟

عیب های فرش که شامل مواردی مانند: رفع چروکیدگی فرش ، تعمیراتی چون ریشه بافی و شیرازه دوزی و رفو گری و … است و هم چنین عیب های بزرگ تر مانند سوختگی های وسیع و پوسیدگی های گسترده است را می توان برطرف کرد که از روش مرمت کردن فرش در موارد عیب های بزرگ استفاده می شود.

هم چنین توسط رفو گری فرش آسیب‌دیدگی و پارگی‌ها یا دیگر آسیب‌هایی مانند پوسیدگی، بیدزدگی، رطوبت، لکه گرفتن، سوختن قسمتی کوچک ناشی از زغال یا … می‌توان ترمیم کرد.

در این پست به بررسی چگونگی ترمیم فرش دستبافت و ماشینی توسط قالیشویی مادر می پردازیم.

رنگ برداری فرش

استفاده از مواد طبیعی و عدم استفاده از مواد شیمیایی و تثبیت کننده های رنگ موجب می شود. که فرش دستباف بر اثر شستشو رنگ پس بدهد. همچنین ممکن است رنگ های آن در هم پخش بشوند . یا ممکن است در اثر ریختن آب و مایعات روی فرش دستباف تان رنگ های نخ فرش با هم مخلوط شده و طرح فرش را خراب کنند.

از جمله روش های ترمیم فرش می توان به قلم زنی فرش اشاره کرد .قلم زنی فرش یا رنگ برداری فرش راه حل بسیار خوبی برای مقابله با این مشکل است. قلم زنی فرش کاری تخصصی است .و نیاز به دقت و زمان دارد، پس اگر فرش شما نیاز به قلم زنی پیدا کرد عجله نکنید این کار تخصصی و ظریف را به قالیشویی بزرگی همچون مادر که دارای کارگاه های تخصصی قالیشویی انواع فرش دستبافت و ماشینی می باشد .بسپارید که با کارشناسان و متخصصان در زمینه فرش دستباف کاری تضمین شده را به شما ارائه می دهند.

همان طور که اشاره کردیم فرش های دستباف به دلیل استفاده از رنگ های طبیعی برای رنگرزی نخ آن ها و عدم استفاده از تثبیت کننده های رنگ ممکن است .در تماس با آب رنگش پخش شود.

ترمیم فرش دستبافت
ترمیم فرش دستبافت

اگر می خواهید بدانید که آیا فرش دستباف شما هم در صورت خیس شدن چنین مشکلی برایش پیش می آید .می توانید یک گوش پاک کن تمیز بردارید و کمی آن را مرطوب کنید و روی نخ های فرش به آرامی و با دقت چند بار بکشید.

اگر گوش پاک کن رنگی شود یعنی فرش دستباف شما در صورت خیس شدن و شستشو رنگ هایش پخش می شود.

در این صورت شستشوی فرش را باید به دست متخصصین فرش دستباف در کارخانه قالیشویی مادر بسپارید.

متخصصان با استفاده از دستگاه های پیشرفته فرش شما را طوری شستشو کنند .که کمترین پخش شدگی رنگی برای فرشتان اتفاق بیفتد .که با این روش، کار قلم زنی فرش دستباف راحت تر شود. بدون اینکه رنگ فرش کمرنگ شود و یا رنگ و رویش برود.

در پایان در صورتی که فرش دستباف شما دچار پخش شدگی رنگی شود، دستان هنرمند متخصصان قلم زنی فرش دستباف با دقت و ظرافت و با استفاده از ابزار های مخصوص رنگ های اضافی فرش شما را برداشته .و اصطلاحا فرش شما را رنگ برداری و یا قلم زنی می کنند.

نحوه ی ترمیم فرش سوخته

برای ترمیم اینگونه آسیب ها اگر سوختگی فرش در حدی باشد که پرز ها به حالت خوابیده باشند می توانیم جهت ترمیم از مقداری یخ استفاده کنیم که یخ را روی آن قسمت گذاشته تا فرش به حالت قبل برگردد و بعد سطح فرش را برس میکشیم.

در مورد سوختن فرش ابریشمی باید گفت که با استفاده از کاتر یا قیچی قسمت های سوخته را جدا میکنیم و بعد از قسمت‌های سالم فرش مقداری از پرزها را که با قسمت‌های سوخته هم رنگ است انتخاب کرده  و با استفاده از چسب آن را به قسمت های سوخته متصل کنیم.

نحوه ترمیم فرش پاره

‌قسمت زیر پارگی فرش را به صورت پس و پیش توسط ابزاری مانند سوزن رفوگری و نخ فرش بافی دوخته و باید در نظر داشته باشیم که سر آزاد نخ بعد از تمام‌شدن دوخت، در قسمت پشت فرشمان باقی بماند و در آخر کار سر نخ را به بلندی ۱.۵ سانتیمتر بریده و دستمان را برای صاف کردن و نبودن برآمدگی روی قسمت  دوخته شده می کشیم‌.

 در آخر هم مقداری از نوار شیرازه را از سمت پشت بر روی ناحیه ترمیم می دوزیم.

اهمیت رفوگری فرش

یکی از محصولات گران قیمت در بازار امروز میتوان به فرش اشاره کرد  به خصوص از نوع ابریشمی و با توجه به این که فرش روی زمین پهن می‌شود و ممکن است رفت و آمد زیادی روی آن انجام گیرد یا در معرض آلودگی باشد، امکان آسیب رسیدن به آن وجود دارد.

پس ترمیم و رفو کردن فرش بهترین راه حل برای این مشکل است به جای اینکه فرش را تعویض کرد که هزینه ی زیادی هم به دنبال دارد.

از جمله این آسیب ها که میتوان با روش های ترمیم مختص خودشان ترمیم شامل پوسیدگی ها تا بید زدگی ها هستند.

هم چنین امروزه هم به رفو کاری توجه بیشتری شده است چرا که میتوان به کمک آن از جایگزینی فرش نو با فرش کهنه که هزینه ی زیادی هم به دنبال دارد جلوگیری کرد و یا بعضی اشخاص به علت علاقه به فرشی قدیمی میتوانند به مدت طولانی تری نگهداری کنند.

کارخانه قالیشویی مادر

تحویل فوری و سرویس به سراسر تهران بزرگ و حومه

۰۲۱۸۸۸۸۸۹۸۸- ۰۲۱۴۴۴۴۴۹۴۴- ۰۲۱۲۲۱۷۵۰۹۷- ۰۲۱۵۵۱۴۳۵۰۳۰- ۰۲۱۶۶۷۹۷۲۰

تماس با ما