نظافت عمومی فرش

نظافت عمومی فرش و نمای آن

برای نظافت عمومی فرش چه کنیم

جهت به حداکثر رساندن عمر فرش و قالی و برای حفاظت الیاف در برابر خسارت شما باید فرش را بطور منظم پاکیزه نگاه دارید.
شما جهت نظافت اجسام گوناگون وقت زیادی صرف می کنید مثلاً اگر یک قطعه فرش لهستانی از دیوار خانه‌ شما آویزان باشد یا یک تخته‌  باریک چوبی و یا رومیزی ،‌آنها بسیار کم  توجه بیننده را به خود جلب می کنند ولی آسیب دیدگی یک فرش که از آن برای پوشش کف اتاق استفاده می شود بسیار قابل توجه است.
همچنین جهت تمیز باقی ماندن فرش و قالی برای مدت های زیاد در انبارها و محیط های روستایی نگهداری
می شوند و این در حالی است که در شهرها همیشه آلودگی هوا مانند دیواری بلند  فضای شهر را مسدود کرده است.
علاوه بر نظافت  منظم فرش ها و قالی ها شما باید به لکه های اتفاقی روی فرش خیلی زود رسیدگی کنید.
عموماً اجسام متعددی بر اطراف خانه جهت دکور استفاده می شوند، که می توانند از زیبایی رنگ و طرح فرش بکاهند همانطور که آنها می توانند به الیاف آن  آسیب وارد کنند.
سناریوی یک نمایش می تواند دلیل مناسبی برای درست اجرا  نشدن آن باشد .بر همین اساس قالی ها و فرش های لهستانی و تخته های باریکی که به دیوار آویزان شده اند.
اگر بدون دقت و بدون نظم و ترتیب و فقط جهت پر کردن دیوار و همچنین اگر به روشهای غلط به دیوار کوبیده شوند به آنها آسیب می رسد.
شما قبل از شستن یا برطرف کردن لک ها از روی فرش یا قالی باید ثبات رنگ ها را آزمایش کنید و البته اهمیتی ندارد که چند قسمت فرش آسیب دیده باشد .
اگر هیچ رنگی پس نداد شما باید جاهای آسیب دیده را به یکی از روشهای متعدد شستشوی فرش بوسیله‌ یک متخصص فرشهای کهنه  تمیز کنید،  شرکتهای قالی شویی در شستن فرشها دقت
نمی کنند.
عموماً مواد شیمیایی قوی که در شستن فرش های جدید استفاده می شوند سبب آسیب دیدگی به فرش های کهنه می گردند به غیر از گرد گیری فرش ها هر گز برای شستن فرش های نادر و با ارزش به تنهایی و بدون  یک متخصص شستشو برای انجام دادن این کار اقدام نکنید .

گردگیری فرشهای کوچک و بزرگ

همیشه قبل از شستشو و بر طرف کردن  لکه ها باید فرشها گرد گیری شوند.
برای برطرف کردن تکه های خاک و کثیفیها که در یکجا جمع می شود باید بسیار دقت کرد چون در اثر آنها  الیاف به تدریج  فرسوده می شوند همچنین در اثر آنها تخم بید می تواند در الیاف رشد و نمو کند .
نظافت عمومی فرش
گرد گیری فرش
ـ‌ جهت گردگیری فرش های کوچک و بزرگ آنها را در هوای آزاد و روی یک طناب لباس کلفت آویزان کنید.
زمانی مناسب در روز برای  خشک کردن آنها انتخاب کنید و تکه ها را بصورتی آویزان کنید و تا آنجا که ممکن است قسمت کوچکی از آنها روی هم افتاده باشند برای اینکه ممکن است پشت آنها در معرض آسیب قرار گیرد.
ـ مدل قدیم فرشزنها نیروی زیادی برای ضربه زده به فرشها نداشت هرگز از عصا یا چوب برای ضربه زدن به فرش استفاده نکنید. البته نیروی زیاد و پهن کردن مساحت زیادی از فرش و ضربه زدن به آن به الیاف خسارت وارد می کند.
به روی فرش ضربه نزنید. شما فقط در صورتی موفق خواهید شد. که جهت بر طرف کردن گرد و خاک به عمق پرز یا بافته ضربه بزنید.
مطالب زیر را بهتر است مطالعه کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بزرگترین قالیشویی کشور