مناطق تولید کننده فرش‌ های دستباف 

هنر فرش های دستباف عمدتاً در عشایر و روستا های رشته‌ کوه البرز و زاگرس شایع است. از جمله این شهرها می‌‌توان به آذربایجان، صفهان ، فارس ، منطقه ترکمن ، خراسان ، همدان ، کردستان ، کرمان ، کرمانشاه ، تهران ، اراک ، یزد و سیستان و بلوچستان اشاره کرد که هر کدام سبک خاص فرش‌ بافی خود را دارند .و فرش‌ های هر منطقه دارای ویژگی خاص و منحصر به‌ فرد خود می باشند.
فرش های دستباف

فرش های دستباف

مزایا و معایب فرش های دستباف

در ابتدا باید بدانیم فرش‌ های دستباف یک هنر زیبا و یک نماد برای فرهنگ ما ایرانیان هستند. این هنر ملی در سازمان جهانی یونسکو به نام ما ایرانیان به ثبت رسیده است.الیاف‌ های این فرش ها طبیعی هستند این ویژگی برای خانواده‌ هایی که کودک کوچک دارند بسیار مهم است. چرا که پوست کودک بسیار حساس بوده و اصطکاک فرش‌های ماشینی می‌تواند .به پوست کودک آسیب بزند.فرش‌ های دستبافت پوست کودکان را زخمی نمی‌کنند چرا که الیاف آن‌ها کاملاً طبیعی است.
در ضمن به علت ساخته شدن از الیاف طبیعی هیچوقت فرش‌ های دستباف دارای الکتریسیته ساکن نخواهند بود.برای بافتن این نوع فرش زمان بسیار زیادی گذاشته می شود .الیاف آن طبیعی است و معمولاً از ابریشم تهیه می شود و چون یک فرد با دست خود کار بافتن فرش را انجام می‌دهد .و هیچ ماشینی در کار نیست طبیعتاً قیمت بسیار بالایی نسبت به فرش های ماشینی خواهند داشت.قیمت بالای فرش های دستباف باعث می‌شود هر خانواده‌ ای توان خرید این نوع فرش را نداشته باشد. ولی ما می‌خواهیم زاویه دید شما را نسبت به خرید این نوع فرش تغییر دهیم.
این را در نظر بگیرید که شما با خرید فرش‌ های ماشینی به اجبار بعد از چند سال باید این فرش را دور بیاندازید. و فرش جدیدی تهیه کنید. ولی می‌ توانید پول بیشتری در هنگام خرید پرداخت کنید و از فرش‌ های دستباف خرید کنید. نه‌ تنها بعد چند سال کهنه و قدیمی نمی‌ شوند بلکه هر چه زمان بیشتری از زمان بافت آن بگذرد. ارزش مالی آن بیشتر شده و تبدیل به یک سرمایه برای خانواده شما خواهد شد.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید