رنگ پس دادن فرش دستبافت

 

رنگ پس دادن فرش دستبافت

 

رنگ پس دادن فرش دستبافت

تقریبا بیشتر فرش های دستبافت به علت الیاف طبیعی که در آنها به کار رفته است با ریختن آب یا  مایعات ممکن است رنگ بدهند و چهره فرش خراب شود.
باید قبل از شستشو از رنگ دادن فرش بعد از شستن اطمینان پیدا کرد؛ ابتدا باید با یک پارچه گوشه ای از فرش را با آب خیس کرد تا از رنگ ندادن فرش مطمئن شده و بعد کار شستشوی فرش انجام شود.
بهتر است که تمام رنگ های فرش را امتحان کرد چرا که ممکن است قسمتی از فرش رنگ بدهد و بعضی از جاهای دیگر فرش رنگ ندهد.
فرش دستبافت با توجه به  قیمت بالای آن  باعث شده که افراد مراقبت بیشتری از فرش ها خود انجام دهند و به فرش ها اهمیت بدهند.

رنگ پس دادن فرش دستبافت

 

دلایل قاطی شدن رنگ فرش

رنگرزی غلط و بدون تثبیت رنگها

به خاطر اینکه در فرش دستبافت  رنگ های نامرغوب به کار برده میشود و مراحل این کار تا رسیدن به تثبیت رنگ را به طور کامل انجام نمی‌دهند باعث رنگ رفتگی فرش می شود و در اولین شستشو رنگ پس می دهد.

قاطی شدن رنگ فرش

شستشوی غیر اصولی فرش

در هنگام شستشوی فرش باید دمای آب، شوینده مناسب و طرز صحیح خشک نمودن دقت نمود. و در صورتی که این موارد رعایت نشود باعث می شود که  بخش‌های مختلف فرش آسیب ببیند.

به طور مثال استفاده از شوینده های قوی برای مدت زمان طولانی باعث میشود که رنگ فرش آسیب ببیند و همچنین  استفاده از آب داغ برای شستن فرش رنگ را از الیاف جدا می کند و بخش های روشن فرش آسیب میبینند.

قرار گرفتن  فرش در معرض آفتاب شدید

هنگام تابش خورشید روی فرش باعث می‌ گردد که اشعه ماوراء بنفش خورشید رنگ‌ فرش را از بین ببرد و پس از شستشو کیفیت رنگ ها از دست برود.

سپردن فرش به مراکز شستشو و قالیشویی نا معتبر

یکی از مواردی که باعث می‌شود فرش آسیب ببیند شست و شو در مراکز قالیشویی نامعتبر می باشد؛ چرا که ممکن است افراد غیر متخصص باشند که از ترکیب شوینده ها و دیگر موارد شستشو اطلاعاتی نداشته باشند و باعث شوند که فرش آسیب ببیند و به علت اینکه فرشهای دستبافت ظریف و گران قیمت هستند، کیفیت اولیه را از دست داده و رنگ آن ها ترکیب می‌شود و فرش در نهایت خراب و از بین می‌رود.

جلوگیری از رنگ پس دادن

 

جلوگیری از رنگ پس دادن فرش

زمانی که فرش دستبافت را شستشو می دهیم به علت اینکه با مشکل تغییر رنگ فرش روبرو نشویم بهتر است که در هنگام خرید فرش دستبافت، نوع مرغوب آن را تهیه کنیم چرا که این نوع فرش دستبافت دارای الیافی با رنگ ثابت هستند و رنگ آنها هنگام شست و شو ترکیب نمی شوند یا از بین نمی رود.
همچنین باید دقت داشت از شستن فرش با آب داغ پرهیز شود و فرش‌ ها به مدت طولانی در برابر آفتاب پهن نشوند و نباید فرش ها با ترکیبات شوینده نامناسب شست و شو داده شوند، چرا که باعث میشود به رنگ فرش ها آسیب برسد؛ پس بهتر است که برای شستن فرش ها از قالیشویی های مجاز و معتبر کمک گرفت.

روش های جلوگیری از رنگ پس دادن فرش

استفاده از از تثبیت کننده رنگ  فرش نامرغوب و همچنین روش شستشوی نامناسب باعث میشود که فرش آسیب ببیند و ظاهرش زشت شود.
پس هنگام رنگ دادن فرش بهتر است برای از بین بردن ترکیب رنگ از ماست ترش استفاده شود.
باید در نظر داشت که حتما برای رنگ پس ندادن از ماستی که ترش تر است استفاده گردد چرا که ماست شیرین دارای چربی میباشد و برای انجام این کار مناسب نیست.
ماست ترش هنگامی که با آب  و هیدروسولفیت ترکیب می‌شود  خیلی سریع رنگ دادگی فرش را از بین می برد و حتی رنگ فرش را از قبل بهتر می‌کند.
برای انجام این کار به یک قلمو باریک احتیاج می‌باشد اما نکته‌ ای که برای انجام این  کار باید به آن توجه کرد این است که هنگام استفاده از  قلمو باید قلم را در جهت خواب فرش مالید و از مالیدن به قسمت های دیگر فرش خودداری کنید؛ در ابتدا بهتر است که محلول را در بخش کوچکی از فرش تست کرد و در صورت نتیجه خوب به کار ادامه داد و در آخر فرش را به طور کامل باید با سشوار خشک کرد.

 رفع تخصصی تغییررنگ فرش

اگر فرش دارای خامه های رنگی باشد و این خامه ها به خوبی رنگ نشده باشند هنگام شستشو به روش غیر استاندارد و در منزل توسط برس باعث میشود که پرز فرش کشیده شود و رنگ فرش با همدیگر ترکیب شود.
به همین علت هنگام شستشوی فرش در کارگاه های قالیشویی، فرش را به صورت تخصصی بررسی کرده و از روش ها مواد مخصوص برای  تثبیت رنگ استفاده می کنند .
آنها با استفاده از مواد تثبیت کننده رنگ، فرش ها را شستشو می دهند چرا که این مواد باعث می‌شود رنگ الیاف برای مدت طولانی ثابت بماند؛ ممکن است در بعضی از موارد فرش بازهم رنگ بدهد و راهی به جز رنگبرداری فرش وجود ندارد و به دلیل اینکه الیاف پشم هنگام شست و شو رنگ داده و باعث می شود که فرش لکه دار شود میتوان با استفاده از مواد مخصوص فرش را رنگبرداری کرد.
رنگبرداری فرش یک کار بسیار سخت و تخصصی کافی می‌باشد که می‌توان به کم رنگ تر شدن رنگ کمک کند برای اینکه نتیجه بهتر شود باید این کار توسط قالیشویی ها انجام شود چرا که در قالیشویی بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد ترمیم رنگ فرش بدون آسیب انجام می‌ گردد.

اصلاح رنگ دادگی

 

رفع زردی فرش پس از شستشو

شستشوی دوباره فرش

به علت استفاده از مواد شوینده نامناسب یا نفوذ گل ناشی از گرد و غبار به بافت فرش یا آبکشی نادرست باعث زردی فرش شده پس درصورت امکان بهتر است  که فرش یکبار دیگر شسته شود و آب کثیف را از فرش خارج کرده و بعد از آن فرش را به طور کامل خشک کرد، البته ممکن است که انجام این روش زمان بیشتری را نیاز داشته باشد.

استفاده از محلول سرکه و آب نمک

سرکه برای حذف برخی از لکه های فرش مناسب است پس  برای از بین بردن زردی فرش  از محلول  آب و نمک و سرکه استفاده کرد و بعد دستمال را به مواد آغشته و روی قسمت های زرد شده کشید تا زردی فرش از بین برود.

به کارگیری مواد شوینده هایی  با اسیدیته پایین

مواد شوینده های شیمیایی که خاصیت اسیدی پایینی دارند برای از بین بردن لکه های زرد مناسب هستند. از جمله مواد شوینده: شامپو فرش، صابون، پودر دستی می باشد.
مقداری از شامپو یا شوینده را در آب ولرم حل کرده و سپس با کمک یک اسفنج آن را روی فرش کشیده و اجازه میدهیم که خشک شود.
صابون رختشویی هم برای این کار مناسب می باشد؛ برای استفاده از صابون رختشویی بهتر است که قسمتی از فرش را  که زرد شده است را  خیس کنیم و سپس صابون را روی آن کشیده و در نهایت اثرات صابون را پاک کرده و فرش را مجددا شستشو دهیم.

استفاده از محلول سرکه

انتخاب قالی و راهکارهای شستشوی آن

هنگام خرید فرش مناسب بهتر است که جنس فرش و نوع آن، محل استفاده، کیفیت فرش، طول عمر آن، رنگ زمینه، سبک طراحی ،شانه و تراکم فرش را در نظر گرفت.
قبل از اینکه فرش خریداری شود بهتر است که از مرغوبیت مواد به کار رفته در فرش دستبافت اطمینان حاصل نمایید.
چرا که هنگام شستشو ممکن است فرش آسیب ببیند و رنگ الیاف فرش با یک دیگر ترکیب شوند.
ولی اگر فرش مواد مرغوبی داشته باشد رنگ آن ترکیب نمی شود و کار شستشوی آن راحت تر می‌باشد.

 

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «رنگ پس دادن فرش دستبافت»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.