معانی رنگ ها در فرش ایرانی و شرقی

فرش های شرقی و ایرانی در رنگ های متنوعی وجود دارند و به دلیل این تنوع بالایی برخی از آن ها معانی را بیان می کنند. در ابتدا به تفاوت فرش ایرانی و شرقی می پردازیم و سپس معانی رنگی در فرش ها را بیان می کنیم. فرش ها به طور کلی در طرح ها و رنگ های مختلفی هستند و اصلا چیزی با عنوان یکسان بودن در آن ها وجود ندارد. اگر بخواهیم معنی این دو فرش را بیان کنیم، فرش شرقی به همان فرش هایی گفته می شود که در آسیا تولید می شوند و فرش ایرانی تمام فرش هایی است که در کشور پارسی تولید می شود، که فرش ایرانی را در گذشته فرش پارسی می نامیدند. اما فرش شرقی را مادر تمام فرش ها می دانند و حتی فرش پارسی هم جزئی از فرش شرقی محسوب می شود. فرش ایرانی و به طور کلی شرقی در تنوع بسیار بالا و در رنگ های بسیار مختلفی تولید می شوند؛ به همین دلیل بسیار پرکاربرد می باشند و حتی به دلیل استفاده آن ها در سبک های مختلف جز فرش های منحصر به فرد نیز محسوب می شوند.

معانی رنگ ها در فرش ایرانی و شرقی

فرش ایرانی همان طور که از اسمش مشخص است، جز فرش های اصیل است که نوع قدیمی آن از گذشه به جا مانده و آثاری از ایران باستان می باشد. در تاثیر بسیار زیادی در صنعت تاریخی و فرهنگی ایران دارد. موضوعی که در انتخاب فرش بسیار مهم است، رنگ آن می باشد که در تمام مواردی که مرتبط با سبک و دیزاین منزل می باشد، مرتبط است. در این مقاله قصد داریم در ارتباط با رنگ های فرش ایرانی و شرقی صحبت کنیم و معانی رنگ های مورد استفاده در این فرش ها را نیز بیان کنیم.

رنگ ها در فرش ایرانی و شرقی

فرش ها در انواع مختلفی از جنس ها، طرح ها و رنگ ها می باشند. که هر کدام به نوبه ی خود از زیبایی خاصی برخوردارند. به خصوص این که امروزه فرش ها در تنوع رنگی بسیار زیادی هستند و در هر سبک دیزاینی مورد استفاده قرار می گیرند و حتی نقش مهمی را هم دارند. رنگ در فرش مهم است و به همین دلیل فرش هایی که در تنوع رنگی بالا هستند، یعنی این که رنگ زیادی در طرح و سبک فرش به کار رفته باشد، آن فرش گران تر است. به خصوص اگر در فرش های دستباف باشند که این میزان بیش تر است. چرا که فرش های دستباف از ارزش معنوی بالایی برخوردار می باشند و هنر دست بافنده هستند و هم چنین اگر بافنده به صورت کاملا حرفه ای برخورد کند، از رنگ هایی زیادی در نقش فرش خود استفاده می کند.

رنگ ها در فرش ایرانی و شرقی

که این مورد ها بسیار کم است، اما در موزه مواردی نگه داری می شود. که نزدیک به ۲۵۰ رنگ در این فرش ها به کار رفته است. رنگ در فرش می تواند زیبایی های خاصی را ایجاد کند و نمای فرش را دو چندان می کند و از این بابت گفته می شود، که فرش هایی با تنوع رنگی بالا کم است که تنها بافنده هایی که دانش و تجربه ی بسیار زیادی دارند، می توانند این سبک از فرش های چشمگیر را تهیه کنند. عواملی که می توانند در چند رنگ کردن فرش ها دخالت داشته باشند شامل موارد زیر می باشد:

۱- طراحی فرش و نقش های آن

۲- رج شمار آن

۳- و در نهایت تکنیک بافت

می باشد. که تاثیر بسیار زیادی دارند، که اگر بخواهیم در قالب مثال بیان کنیم فرشی که در یک متر از مربع خود گره ی بیش تری را داشته باشد، آن فرش پر رنگ تر و خوش رنگ تر دیده می شود.

تفاوت فرش شرقی و فرش ایرانی چیست؟

فرش های شرقی و ایرانی در عوامل مختلفی دارای تفاوت هایی می باشند، که در ادامه به هر کدام از آن ها می پردازیم.

۱- مورد اول در خصوص محل بافت فرش است، که هر کدام در کشورهایی بیش تر بافته می شوند. فرش های شرقی بیش تر در کشور های ایران، هندوستان، پاکستان می باشند و فرش ایرانی جز فرش های شرقی محسوب می شود، که در خاورمیانه تولید می شوند.

۲- مورد بعدی تعداد گره های فرش است که در فرش ایرانی و شرقی با هم متفاوت می باشد و این مورد مرتبط با تکنیک گره زنی فرش است و هر دو بر روی دار و توسط دست بافته می شوند. با این تفاوت که فرش های شرقی دارای گره های متقارن می باشند، اما فرش ایرانی گره هایی نامتقارن دارند و تعداد گره ی بالایی دارد، اما با این حال فرش ایرانی جز فرش شرقی محسوب می شود. اما از لحاظ کیفیت و مرغوبیت در بالا ترین درجه قرار دارد.

تفاوت فرش شرقی و فرش ایرانی چیست؟

۳- تفاوت دیگر این دو فرش در طرح و نقشه می باشد، که به این معنی می باشد، سبک، طرح و نقش هر کدام با یکدیگر فرق دارد و فرش ایرانی از ضخامت خوب و نسبتا بالایی برخوردار می باشد و طرح هایی از جمله بته جقه، گل انار، شاه عباسی بر روی آن زده می شود، اما در مقابل فرش شرقی سنت ها را بیان می کند و ترکیب و رنگ سنتی دارند.

و در آخر هم می پردازیم به نحوه ی شست و شوی فرش ایرانی و شرقی که با یکدیگر متفاوت است، که فرش های ایرانی از حساسیت بیش تری برخوردار هستند و البته این فرش ها یکی به دلیل نرم تر بودن نسبت به فرش های شرقی و دیگری به دلیل دستباف بودن در شست و شو باید نکات بسیار مهمی رعایت شود که این نکات بیش تر در خصوص شست و شو های خانگی و دستی می باشد. که البته توصیه همیشه بر این است که در زمینه ی شست و شو از قالیشویی های معتبری مانند قالیشویی ممتاز دماوند استفاده شود؛ چرا که قالیشویی ها با تمام سبک و مدل های فرش آشنایی کامل را دارند و می دانند که فرش باید به چه صورت و با کدام مواد شوینده شسته شود. به همین دلیل بدون ذره ای آسیب، فرش ها در بالاترین کیفیت شسته و خشک می شوند.

معنی رنگ ها در فرش ایرانی

گفتیم که فرش ایرانی در رنگ ها و طرح های مختلفی تهیه و تولید می شوند و رنگ ها در فرش بسیار مهم هستند، به گونه ای که هر کدام در معانی مختلفی تعبیر می شوند‌. در این قسمت به معانی هر کدام از این رنگ ها در فرش ماشینی می پردازیم تا آشنایی کامل را در این زمینه داشته باشید.

۱- رنگ قرمز فرش

و اما می پردازیم به مورد اول که یکی از مهم ترین و پرکاربردترین رنگ ها در فرش است که رنگ قرمز می باشد، که به طور کلی رنگ قرمز در فرش نماد اصالت و اصیل بودن فرش می باشد و در زمان های قدیم و دوره ی پادشاهان از این رنگ به میزان بسیار زیادی استفاده می شد و تا به امروز هم این رنگ همانند قدیم مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما اگر بخواهیم دقیق تر به معنی این رنگ در فرش بپردازیم به نشان ثروت، شانس و شجاعت می باشد و البته لازم به ذکر است زیبایی خاصی را به فرش می بخشد.

۲- رنگ آبی فرش

رنگ بعدی در ارتباط با آبی است که این رنگ هم امروزه بسیار در دیزاین ها و سبک های جدید منازل مورد استفاده قرار می گیرد و جز رنگ های مدرن محسوب می شود. معنی این رنگ در فرش در خصوص حقیقت و زندگی پس از مرگ است و حتی در قدیم در سبک های سنتی بسیار مورد استفاده قرار می گرفت.

۳- رنگ قهوه ای، کرم و گردویی فرش

رنگ بعدی قهوه ای، کرم و گردویی است. که این رنگ هم امروزه بیش تر مورد توجه قرار گرفته است و جز رنگ های روشن محسوب می شود و می تواند حس بسیار خوبی را منتقل کند چرا که هم فضا را دلباز تر نشان می دهد و هم سبکی مدرن محسوب می شود و این رنگ به معنی حیات و زندگی است.

معنی رنگ ها در فرش ایرانی

۴- رنگ سفید فرش

و اما می رسیم به فرش های سفید رنگ که این رنگ و سبک بسیار سلیقه ای می باشد و در سبک های خاصی هم مورد استفاده است، که بیش تر در استان یزد از این سبک از فرش استفاده می شود و با توجه به رنگی که دارد جز برجسته ترین ها در صنعت فرش های سنتی و قدیمی می باشد و به همین دلیل در طرح های جدید معمولا این رنگ دیده نمی شود و یا به ندرت وجود دارد.

۵- رنگ سیاه فرش

رنگ سیاه هم رنگی است که در گذشته بسیار کم مورد استفاده قرار می گرفت؛ چرا که معنی مرگ را می داد. اما امروزه معانی دیگری را برای این رنگ تعبیر می کنند که رمز و راز و پوچی است و تنها در سبک های مدرن و امروزی مورد استفاده می باشد.

بهترین قالیشویی غرب تهران
بزرگترین قالیشویی کشور
بهترین قالیشویی غرب تهران
بزرگترین قالیشویی کشور