پاسخگویی ۲۴ ساعته ۶۲۹۹۹۰۱۰- ۰۲۱
بهترین قالیشویی غرب تهران
بزرگترین قالیشویی کشور

سایه انداختن فرش

فرش در انواع رنگ ها و طرح ها بافته می شوند و گاهی اوقات با نگاه کردن به فرش ممکن است متوجه سایه هایی شوید‌. سایه ها نمای مختلفی دارند به عنوان نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- یکی از نما های سایه هایی که بر روی فرش دیده می شود، روشن دیده شدن فرش می باشد و اگر فرش را از جهت دیگری نگاه کنیم متوجه می شویم که فرش تیره تر دیده می شود.

۲- یکی دیگر از نماهایی که می توان به سایه انداختن فرش پی ببرید این است که زمانی که فرش را نگاه می کنیم تیره دیده می شود و اگر موقعیت خود را عوض کنید متوجه می شوید که رنگ اصلی فرش روشن تر از نگاه اول می باشد.

۳- یکی دیگر از نماهای سایه انداختن فرش، این است نقاطی از فرش روشن تر از حد معمول و نقاط دیگر تیره تر دیده می شود.

سایه انداختن فرش

سایه انداختن فرش معمولا برای فرش های ماشینی رخ می دهد و افرادی که اقدام به خریداری فرش های ماشینی می کنند تنها دغدغه اشان سایه انداختن فرش ها می باشد‌. سایه انداختن فرش ها گاهی اوقات طبیعی می باشد و اگر مقدار سایه ها زیاد باشد طبیعی نمی باشد و باید اقدام به فکر اساسی برای فرش خود کنید.
برخی از فرش ها مقدار سایه انداختن آن ها بیشتر است و اگر نسبت به سایه انداختن فرش ها حساس هستید بهتر است که فرشی را انتخاب کنید که کمتر دچار سایه انداختن می شود.
سایه فرش ها از ویژگی برخی از فرش ها نیز می باشد و می توان با وجود سایه ها به اصل بودن فرش مطمئن شد. فرش های دستبافت و ابریشمی را می توان با وجود سایه ها به اصالت آن ها پی برد و برخی افراد معتقد هستند که هر چقدر سایه انداختن فرش ها زیاد و بیشتر باشد فرششان اصل و با کیفیت هستند و علاقه ی خاصی به آن نشان می دهند.

سایه روشن شدن فرش چه علت هایی دارد؟

فرش ها به دلایل مختلفی دچار سایه انداختن می شوند و یکی از سایه هایی که برای اکثر فرش ها رخ می دهد سایه روشن زدن فرش ها می باشد. سایه روشن دیده شدن فرش ها به دلایل مختلفی می باشد و به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- یکی از دلایلی که سبب سایه روشن انداختن فرش ها می باشد کهنه و سن دار شدن فرش ها می باشد‌‌‌. فرش هایی که مدت زمان طولانی از آن ها استفاده می شود در گذر زمان دچار سایه انداختن می شوند به دلیل این که کیفیت اولیه و اصلی خود را از دست داده اند و نمی توانند مانند روز اول خود را براق نشان دهند و به همین دلیل دچار سایه روشن می شوند.

۲- یکی دیگر از علت هایی که سبب سایه روشن انداختن انواع فرش ها می شود تراکم شانه ها می باشد. فرش هایی که تعداد شانه های بیشتری نسبت به فرش های کم شانه دارند بیشتر است به همین دلیل فرش های ۱۲۰۰ شانه یا ۱۰۰۰ شانه سایه روشن انداختن بیشتری دارند.

۳- یکی از دلایل دیگری که سبب سایه انداختن فرش های معمولی می شود، استفاده از الیاف و تار و پود های بی کیفیت و ضعیف می باشد‌. استفاده از الیاف بی کیفیت بر نما و زیبایی فرش ها تاثیر زیادی دارد به‌ همین دلیل در حین خریداری فرش ها به جنس الیاف و تار و پود توجه بسیار زیادی داشته باشید تا فرش ها پس از مدتی دچار سایه انداختن نشوند.

۴- فشار وارد شدن به فرش یکی از دلایل سایه انداختن فرش می باشد. اگر فشار زیادی به سطح فرش ها وارد شود سبب سایه روشن انداختن فرش می شود بنابراین اگر بر روی فرش خودتان وسایل سنگین‌ قرار داده اید پس از مدتی ممکن است که دچار سایه روشن شود به همین دلیل از قرار دادن اجسام سنگین‌ بر روی فرش خودتان جلوگیری کنید.

سایه روشن شدن فرش چه علت هایی دارد؟

۵- شستشوی فرش ها به صورت نامناسب نیز یکی از دلایل سایه روشن انداختن فرش ها می باشد. شستشوی فرش ها با استفاده از شوینده های قوی و اسیدی، شستشوی فرش با فرچه های زبر و خشن، شستشوی فرش ها با فشار بسیار بالا، پارو کشیدن فرش به روش نا درست و… از دلایل سایه انداختن فرش پس از شستشو به روش نا درست می باشد‌

۶- یکی از دلایلی که سبب سایه روشن انداختن فرش ها می شود قرار دادن فرش ها به مدت طولانی در برابر نور خورشید می باشد‌‌ نور خورشید براقیت و زیبایی اولیه فرش ها را از بین می برد و فرش ممکن است دچار سایه روشن شود. به همین دلیل اگر فرش خود را در برابر نور خورشید قرار می دهید بیش از یک الی دو ساعت قرار ندهید.

 برای رها شدن از سایه روشن شدن فرش چه راه حلی وجود دارد؟

سایه انداختن فرش ها نمای زیبا و اولیه فرش ها را از بین می برد و زمانی که فرش ها دچار سایه انداختن می شوند افراد تلاش می کنند ابتدا با روش های خانگی اقدام به از بین بردن سایه ها کنند و اگر موفق به از بین بردن سایه ها نشدند از مرکز های تخصصی کمک می گیرند. روش هایی که می توان سایه انداختن فرش ها را از بین برد شامل موارد زیر می شود

۱- همه فرش ها یک جهت خواب مشخص دارند و اگر فرش شما دچار سایه انداختن شد می توانید با استفاده از برس های مخصوص یا برس های پلاستیکی فرشتان را در جهت خواب شانه بکشید تا سایه انداختن فرش ها کاهش پیدا کنند. این روش را می توانید یک تا دو بار تکرار کنید تا سایه های فرش کم کم از بین بروند.

۲- اگر فرشتان دچار سایه انداختن شد می توانید فرش هایتان را با درجه مکش مناسب، جارو برقی بکشید‌ جارو کشیدن فرش سبب می شود فرش حالت اولیه خود را به دست آورد و سایه های آن از بین رود‌. برای از بین بردن سایه ها می توانید چند روز پشت سر هم اقدام به جارو زدن فرش خود کنید تا سایه ها نابود شوند. سعی کنید فرشتان را در جهت خواب فرش جارو بزنید تا سایه ها زود تر از بین برده شوند.

 برای رها شدن از سایه روشن شدن فرش چه راه حلی وجود دارد؟

۳- یکی از روش هایی که می توان سایه های فرش را کاهش داد شستشو فرش می باشد. اگر در زمینه شستشو فرش ها اطلاعات کافی داشته باشید می توانید فرشتان را در منزل مورد شستشو قرار دهید تا سایه ها از بین بروند ولی اگر در این زمینه تخصص لازم را ندارید بهتر است که به قالیشویی مادر مراجعه کنید‌.

قالیشویی ها فرش ها را به صورت کاملا اصولی و حرفه ای مورد شستشو قرار می دهند تا سایه های فرش کاسته شوند و هیچ اثری از سایه ها باقی نماند.

۴- با بخار شویی فرشتان می توانید سایه های فرشتان را از بین ببرید. بخار شویی به صورت اصولی و حرفه ای یکی از روش های از بین بردن سایه های فرش می باشد.

با وجود سایه انداختن، چه فرشی را بخریم؟

برخی از فرش ها نسبت به فرش های دیگر سایه های بیشتری می اندازند و برای خریداری فرش ها با وجود سایه ها بهتر است که برخی نکات را بدانیم تا انتخاب درستی داشته باشیم.

۱- فرش هایی که با الیاف بی کیفیت و معمولی بافته شده اند دچار سایه انداختن بیشتری می شوند به همین دلیل هنگام خریداری فرش ها، فرشی را انتخاب کنید با الیاف با کیفیت و مرغوب بافته شده اند.

۲- اکثر فرش ها دچار سایه انداختن می شوند ولی فرش هایی که با  نخ اکریلیک بافته شده اند کمتر دچار سایه انداختن می شوند به همین دلیل اگر سایه ننداختن فرش برای شما اهمیت بسیار زیادی دارد فرش هایی که با نخ اکریلیک بافته شده اند را انتخاب کنید.

با وجود سایه انداختن، چه فرشی را بخریم؟

۳- برای خریداری فرش هایی که دیر تر دچار سایه انداختن شوند بهتر است فرش هایی را خریداری کنید که مقاومت بالایی در برابر فشار و‌… دارند به دلیل این که اگر فرش مقاومت کمی در برابر فشار داشته باشد به راحتی دچار سایه انداختن می شوند.

۴- با وجود سایه انداختن فرش ها بهتر است که فرش هایی را خریداری کنید که در برابر نور خورشید بیش از حد حساس نباشند.

تقریبا تمامی فرش ها دچار سایه انداختن می شوند و برای خریداری فرش هایی که کمتر دچار سایه انداختن می شوند می توانید از افرادی که در این زمینه اطلاعات بالایی دارند کمک بگیرید تا بهترین انتخاب خود را داشته باشید و در گذر زمان برای شما احساس پشیمانی ایجاد نکند‌.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت مشاوره با کارشناسان ما شماره خود را ثبت کنید