پاسخگویی ۲۴ ساعته ۶۲۹۹۹۰۱۰- ۰۲۱
بهترین قالیشویی غرب تهران
قالیشویی
مبل شویی
رفوگری
لکه برداری
بزرگترین قالیشویی کشور

نحوه شستن فرش سفید رنگ

یکی از مهمترین وسایل در منازل ما ایرانیان، فرش می باشد. فرش در ابعاد و طرح‌های مختلف، بافته می شود ودر منازل استفاده می گردد. فرش ها بسته به نوع خود، مصارف گوناگونی دارند. مثل فرش‌های معمولی که برای کف اتاق و پذیرایی  استفاده می‌ گردد، پادری‌ ها و تابلوفرش‌ها می باشند. مراقبت و نگهداری ازفرش، باعث زیبایی ماندگار  منزل می شود، ولی این خود چالش‌هایی را در بر دارد. یکی از این چالش ها، شستشوی فرش می باشد. علیرغم اینکه امروزه به دلیل گسترش شهرنشینی و آپارتمان نشینی و همچنین پیشرفت تجهیزات و امکانات کارخانه های قالیشویی، اکثر افراد ترجیح می دهند، فرش خود را به قالیشویی بسپارند. تا خیال آسوده تری داشته باشند. ولی برخی از افراد فرش را در منزل شستشو می دهند. اگر فرش خیلی کثیف نباشد و فضا و امکانات مورد نیاز برای شستن فرش در منزل را دارید، می توانید فرش را در منزل بشویید. ما در این مقاله قصد داریم چگونگی شستن فرش سفید را به شما آموزش دهیم.

نحوه شستن فرش سفید رنگ

نظافت و تمیزی فرش ها، یکی از مهم ترین موارد در زیبایی ودکوراسیون داخلی منزل می باشد. که فرش های روشن را باید با دقت و ظرافت بیشتری شستشو داد. زیرا فرش‌های روشن زودتر کثیف ولکه می‌شوند واین کثیفی در این فرش ها، بیشتر به چشم می آید. به همین دلیل شستشوی آن‌ ها نیز به مهارت و تبحر زیادی نیاز دارد، که اگر صحیح و اصولی صورت گیرد، فرش همانند روز اول تمیز و زیبا خواهد شد.

یکی از اشتباهات بزرگ که با دیدن لکه به سرعت به ذهن ما خطور می کند، استفاده از وایتکس برای برطرف کردن لکه ها می باشد. زیرا ممکن است فرش دارای طرح‌هایی باشد، که استفاده از وایتکس، این طرح ها را از بین می برد و یا ممکن است قسمتی از رنگ فرش را به دلیل  استفاده از وایتکس، کم رنگ کنید.

اقدامات لازم قبل از شستن فرش سفید

فرش های دارای زمینه سفید و کرم، فضای منازل را بزرگتر نشان می دهند و زیبایی ویژه ای به منزل هدیه می کنند. ولی این گونه فرش ها زودتر کثیف و لکه می شوند و این کثیفی، روی فرش به وضوح نمایان است. بنابراین فرش های رنگ روشن، برای قسمت هایی از منزل که رفت وآمد زیاد نیست، مناسب تر می باشد.

نکته مهم برای شستشوی فرش های سفید این است که باید قبل از شستشو، تحقیق و بررسی کنیم که این فرش‌ها در شستشو، رنگ پس می دهند یا خیر. زیرا اگر فرش هنگام شستشو، رنگ پس بدهد، زمینه سفید آن دیگر زیبایی درخشانی قبل خود را از دست می دهد.

اقدامات لازم قبل از شستن فرش سفید

برای اینکه متوجه شوید، فرش در زمان شستشو رنگ پس می دهد یا نه، باید از یک پارچه سفید نمدار استفاده کنید وآن را روی یک قسمت از فرش بکشید، اگر پارچه رنگ گرفت، نشان دهنده آن است که فرش، رنگ پس می دهد و باید آن را با آب سرد شستشو دهید. و یا حتما تثبیت رنگ صورت بگیرد. نکته قابل توجه این که باید قبل از شستن فرش سفید، حتما مراحل غبار روبی انجام شود.

مراحل غبارگیری قبل از شستن فرش عبارتند از:

۱- مو و پرز های روی فرش را با استفاده از برس نرم پلاستیکی جمع آوری کنید.

۲- جارو کردن فرش

البته باید توجه داشته باشید که فرش سفید خود را باید هر سه الی چهار روز یک بار جارو زده و برس بکشید، تا رنگ فرش کرم شما تیره و کدر نشود.

۳- درمرحله بعد باید فرش را دستمال کشی کنید.

برای شستن فرش سفید با زمینه روشن، روش های مختلفی وجود دارد. بهترین زمان شستشوی فرش سفید، زمانی است که آسیب زیادی به فرش وارد نشده است و همچنین لکه و کثیفی وآلودگی های فرش کم است. در این صورت با شستشوی به موقع فرش، آلودگی ها از سطح آن کاملا برطرف می شود.

برای شستشوی فرش های سفید در منزل، نباید از مواد شوینده استفاده کنید. زیرا این کار به تار و پود فرش آسیب وارد می کند. باید برای شستشوی خانگی فرش های سفید، به جای استفاده از شوینده های شیمیایی، از مواد خانگی مانند سرکه، آبلیمو، نمک و شامپوفرش استفاده کنید.

۱- استفاده از سرکه و یا جوش شیرین برای شستن فرش سفید

محلول سرکه و جوش شیرین یک تمیز کننده بسیار قوی و نوعی شامپو فرش خانگی می باشد، که فرش را بسیار تمیز و براق می کند. بدون اینکه آسیبی به تار و پود آن وارد کند‌. نحوه شستشوی فرش با سرکه و جوش شیرین به این صورت است که محلول آب و سرکه و جوش شیرین را به کمک فرچه روی فرش کشیده و سپس به کمک یک دستمال خشک، این مواد را از سطح فرش پاک کرده و ان را آبکشی کنید. البته مرحله آبکشی و خشک کردن فرش را کاملا با دقت باید انجام دهید، تا فرش زرد رنگ نشود.

راه های خانگی شستن فرش سفید و کرم

۲- استفاده از مخلوط نمک، سرکه سفید و آبلیمو برای شستن فرش  سفید

برای تمیز کردن لکه های فرش‌ سفید بهتر است که یک لیوان سرکه، دو لیوان آب و یک قاشق غذاخوری نمک را مخلوط کرده و استفاده کنید و سپس برای اینکه پس از شستشو، فرش بوی بد نگیرد، بهتر است، چند قطره آبلیمو به این مخلوط اضافه کنید تا بوی بد فرش را بگیرد.

۳- استفاده از شامپو فرش برای شستن فرش سفید درمنزل

یکی از رایج ترین و در عین حال راحت ترین روش ها برای شستن فرش سفید و زمینه روشن، استفاده از  شامپو فرش می باشد، که شامپو فرش علاوه بر اینکه کثیفی را برطرف می کند، سبب نرمی و درخشانی فرش می گردد. همچنین برای براق کردن فرش، می توانید از محلول شیشه پاک کن و آبلیمو و آب اکسیژنه و آب داغ استفاده کنید.

لکه های ایجاد شده روی فرش بسته به نوع لکه، با محلول مختلفی پاک می شوند. در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

۱- پاک کردن لکه غذا و چربی: بهترین و در دسترس ترین مواد برای پاک کردن لکه چربی استفاده از محلول آب گرم و صابون می باشد، که به راحتی لکه چربی را از روی فرش پاک می کند.

۲- پاک کردن لکه های آب میوه و لبنیات: برای برطرف کردن این نوع لکه ها از روی فرش، سفید آب و سرکه را مخلوط کرده و از آب کمک بگیرید و روی فرش اسپری کنید و سپس با استفاده از دستمال آن را تمیز کنید.

۳- برطرف کردن لکه چای از روی فرش سفید: برای پاک کردن لکه، چای چند روش وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم. روش اول اینکه با استفاده از ماست کم چرب، لکه چای را برطرف کنید. زیرا  آنزیم هایی در ماست کم چرب وجود دارد، که  لکه چای را به سهولت پاک می کند. بنابراین ماست را روی لکه چای بریزید وچند دقیقه صبر کنید تا ماست لکه راجذب کند. لکه چای را با استفاده از جوش شیرین را هم می توان برطرف کرد به این صورت که  بوسیله  دستمال محلول آب و جوش شیرین را روی فرش بکشید معجزه ی پاک  شدن آن را نظاره گر باشید.

همچنین برای پاک کردن لکه چای، از نمک هم می توان استفاده کرد. به این ترتیب که مقداری نمک روی لکه بریزید و پس از چند دقیقه نمک را جمع کنید. لکه به راحتی پاک می شود‌.

نکاتی مهم درباره شستن فرش سفید

۱- اگر تصمیم گرفتید که فرش سفید خود رابرای اولین بار بشویید، بهتر است قبل از اقدام به شستشو ابتدا اطمینان حاصل کنید که فرش، رنگ پس نمی‌دهد. به منظور این کار باید از یک پارچه‌ سفید مرطوب کمک بگیرید و آن را روی قسمتی از فرش بکشید، اگر پارچه رنگی شد، فرش، رنگ می دهد و اصلا نباید آن رابشویید.

۲- برای شستشوی فرش سفید باید آن را با آب سرد شستشو داد و از آب گرم خودداری کرد.

۳- پس از شستشوی فرش، نباید آن را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید.

۴- پس از خشک شدن فرش، نباید آن را تا بزنید، زیرا ممکن است خط تا روی فرش باقی بماند و فرش دچار شکستگی شود.

۵- معمولا چروک فرش پس از شستشو و خشک شدن از بین می رود، ولی اگر بخواهید چروک ها به سرعت برطرف شوند، باید از بخار شوی استفاده کنید. اگر بخارشوی در دسترس ندارید، می توانید از چند وسیله سنگین کمک بگیرید و آنها را روی فرش قرار دهید. به این صورت که مقداری آب را روی فرش اسپری کنید و جسم سنگین را روی آن قرار دهید، پس از چند ساعت که جسم را بردارید دیگر اثری از چروک باقی نمی ماند.

۶-  قبل از اقدام به شستن فرش در منزل، باید ابتدا فرش را بتکانید تا گرد و غبار موجود درآن کاملا تکیده شود. البته باید حواستان باشد که با این کار  به پرزهای فرش آسیب وارد نکنید.

نکاتی مهم درباره شستن فرش سفید

فرش‌های سفید و روشن، نسبت به بقیه فرش‌ها زودترکثیف می‌شوند و بهترین  راه برای شستشوی آن‌ها، قالی‌شویی ها می باشند، که بدون دغدغه فرش شما را به طور اصولی شسته و به شما تحویل می دهند. ولی اگر فرش زیاد کثیف نیست، می توانید از  روش‌هایی که در بالا آموزش دادیم، برای تمیزی ونظافت فرش خود استفاده کنید. که قطعا بهترین روش، استفاده از شامپو فرش می باشد.

تخفیف عیدانه قالیشویی مادر

جهت مشاوره با کارشناسان ما شماره خود را ثبت کنید

تماس با ما