ترمیم بید خوردگی فرش

در میان انواع فرش ها معمولاً فرش های دستبافت بیشتر از سایر انواع آن دچار بید زدگی می شوند زیرا معمولاً چنین فرش‌ هایی را در انبارها نگهداری می کنند تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود در چنین شرایطی ممکن است فرش دچار بید زدگی شود به همین دلیل گفته شده است قبل از نگهداری و قرار دادن چنین فرش هایی در انبارها ابتدا آن را در برابر بید زدگی مقاوم کنید.

ترمیم بید خوردگی فرش

بید در واقع حشره کوچک زرد رنگی است که در تار و پود فرش باقی‌ مانده و تخم گذاری می کند از این رو با تغذیه کردن از پروتئین های موجود در الیاف فرش رشد کرده و تخم گذاری می کند در ادامه این روند تعداد حشرات بیشتر شده و فرش شما روز به روز بیشتر آسیب خواهد دید در چنین شرایطی خدمات بید زدگی برای فرش شما انجام خواهد شد.
در فرش های دستباف که برای بافتن آن از تار و پود طبیعی بیشتری استفاده شده باشد میزان بی زدگی نیز افزایش خواهد یافت زیرا پروتئین نیز در ساختار این فرش ها بیشتر می باشد در مکان های تاریک و مرطوب درصد بید زدگی فرش نیز افزایش خواهد یافت.
با توجه به این موضوع بهتر است فرش های خود را برای نگهداری به انبارهای مرطوب و خیلی تاریک منتقل نکنید امروزه قالیشویی های زیادی وجود دارند که خدمات رفع بید زدگی فرش را برایتان انجام می دهند.
توجه داشته باشید که ترمیم فرش بید زده کار هر کسی نبوده و شما نمی‌توانید هیچ اقدامی در این زمینه انجام دهید در حال حاضر برخی از قالیشویی ها خدمات رفع بید زدگی فرش را در منزل و یا محل مورد نظر شما نیز انجام می دهند.
ساز و کارهای به کار گرفته شده در این زمینه با توجه به نوع فرش شما و نیز آسیب های ایجاد شده متفاوت می باشد در شرایطی بیدزدگی آنچنان شدید می باشد که بخشی از فرش دچار خوردگی شده است با توجه به این موضوع برای ترمیم آن تجهیزات و زمان زیادی نیاز خواهد بود.
هزینه های مربوط به خدمات بیدزدگی تقریباً متغیر می باشد با توجه به موارد گفته شده سعی کنید تا از بیدزدگی فرش خود جلوگیری کنید در غیر این صورت یک مجموعه حرفه‌ ای و مناسب را برای رفع این مشکل انتخاب نمایید.

ترمیم بیدزدگی

شستن فرش بید زده

برخی از افراد گمان می کنند در صورت بید زدگی فرش می‌ توانند آن را شستشو داده و حشرات موجود در بخش های مختلف ان را از روی آن پاک کنند اما توجه داشته باشید که شستشوی فرش بید زده کار درستی نیست.
ابتدا باید این مشکل به طور کامل برطرف شده و سپس در جهت شستشوی آن اقدام کرد زیرا اگر فرآیند شستشو به طور درست و کامل انجام نشود تخم های این حشره در تار و پود های عمیق تر فرش باقی مانده و با گذشت زمان فرش دوباره دچار بید زدگی خواهد شد.
در قالیشویی ها ابتدا فرش بید زده شده توسط افراد رفوگر به طور کامل رفوگری و ترمیم می شود پس از آن با توجه به نوع فرش شما روشی مناسب برای شستشوی آن در نظر گرفته خواهد شد.
در هنگام شستشوی فرش های بید زده شده از شوینده ها و مواد مخصوص دیگری نیز استفاده می شود تا کلیه حشرات موجود در بافت های عمیق تر فرش نیز به طور کامل از بین بروند در چنین شرایطی معمولا اکثر مراحل شستشو توسط نیروی انسانی انجام می شود دقت بیشتری در فرایند شستشو اعمال شود در نهایت فرش با استفاده از دستگاه های مخصوص طی چند مرحله ضدعفونی خواهد شد تا کلیه باکتری ها و میکروب های موجود در ان از بین بروند.
توجه داشته باشید که برای شستشوی فرش های بید زده در منزل نمی توانید از دستگاه های شستشوی موجود در این زمینه استفاده کنید زیرا علاوه بر آسیب رسیدن به فرش امکان خراب شدن دستگاه های شما نیز وجود خواهد داشت.

شستن فرش بید زده

اسپری ضد بید فرش

امروزه محصولات زیادی وجود دارند که برای جلوگیری از بید زدگی فرش مورد استفاده قرار می گیرد یکی از این محصولات اسپری ضد بید فرش می باشد این اسپری ها در حجم ها و انواع گوناگون در بزرگ قابل مشاهده و خریداری هستند.
با استفاده از این اسپری ها شما می توانید فرش های خود را برای مدت طولانی در انبار ها نگهداری کنید در ساختار این اسپری ها از مواد مخصوصی استفاده شده است که سبب دور شدن حیوانات موذی همانند حشره، بید، مورچه ها، سوسک ها، مارمولک ها و غیره می‌ شود زمانی که شما این اسپری را به قسمت‌ های مختلف فرش خود می زنید فرش شما برای مدت طولانی در برابر بید زدگی و خوردگی مقاوم خواهد شد.
توجه داشته باشید که بعد از گذشت ۳ الی ۶ ماه به طور مجدد این اسپری را روی فرش خود بزنید اسپری ضد بید فرش از قیمت بالایی برخوردار نبوده و شما می توانید طیف مختلفی از قیمت این سپری ها را مشاهده کنید.

اسپری ضد بید فرش

بید زدگی فرش دستباف

گفته شده است که فرش های دستباف بیشتر از سایر انواع فرش ها دچار بید زدگی می شوند از آنجا که برای بافت این فرش ها معمولا از نخ و الیاف طبیعی همانند نخ های گیاهی و حیوانی استفاده شده است بیشتر دچار بید زدگی خواهند شد زیرا در ساختار این فرش ها پروتئین بیشتری وجود دارد و حشره بید از این ماده تغذیه می کند.
از طرف دیگر معمولاً فرش های دستبافت را که از ارزش و قیمت زیادی برخوردار هستند را در انبارها نگهداری می کنند با توجه به این موضوع احتمال بید زدگی آن ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. امروزه برای نگهداری فرش های دستباف در انبار ها از مواد زیادی در لابلای آن استفاده می‌ کنند.
همچنین فرش‌ ها در یک محیط کاملا امن نگهداری می‌ شوند و برای مراقبت از آن ها کاور های مخصوصی در نظر گرفته شده است این کاور ها از مقاومت بالایی برخوردار بوده و در برابر عوامل محیطی همانند رطوبت گرما، سرما و نور خورشید کاملا محافظ فرش شما خواهند بود.
چنانچه فرش دستبافت شما تحت شرایط مختلف دچار بید زدگی شد بهتر است به سرعت در جهت رفع آن اقدام کنید زیرا آسیب های ایجاد شده روز به روز بیشتر و بیشتر می‌ شود در حال حاضر اکثر قالیشویی ها علاوه بر خدمات شستشو خدمات رفوگری را نیز برای شما ارائه می کنند.
برای ترمیم فرش بید زده شده ابزارآلات مخصوصی مورد نیاز است که شما نمی توانید آن ها را به راحتی تهیه کنید همچنین باید علم و دانش کافی را در این زمینه داشته باشید تا بتوانید به خوبی و به صورت کامل فرش خود را ترمیم کنید.
معمولا هزینه های بید زدگی فرش دستباف بیشتر از فرش ماشینی می باشد همچنین ارائه چنین خدماتی قیمت های تقریباً بالایی خواهد داشت پس بهتر است در هنگام انتخاب این خدمات یک مجموعه مناسب و کم هزینه تر را پیدا کنید.

بیدزدگی فرش دستباف

بید زدگی فرش ماشینی

امروزه یکی از کاربردی ترین و شناخته شده ترین انواع فرش ها در جهان فرش های ماشینی می باشند در حال حاضر اکثر افراد فعال در جامعه از فرش های ماشین استفاده می‌ کنند زیرا این فرش ها قیمت پایین‌ تری نسبت به فرش های دستباف داشته و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار هستند و می توان از آن ها برای سالیان طولانی استفاده کرد.
فرش ماشینی کمتر از فرش های دستباف و ابریشمی در معرض بیدزدگی قرار می‌گیرد زیرا از این فرش را به صورت مکرر استفاده می شود از طرف دیگر مقاومت این فرش ها بیشتر بوده و میزان پروتئین موجود در ساختار آن ها نیز کمتر می باشد.
چنانچه شما یک محل مناسب را برای نگهداری فرش ماشینی خود در نظر بگیرید درصد بید زدگی آن نیز کاهش خواهد یافت در شرایطی خاص شما می توانید فرش های ماشینی خود را برای مدت طولانی بدون هیج آسیبی در انبار قرار دهید‌.
هزینه های مربوط به رفع بید زدگی فرش های ماشینی نسبت به فرش های دستباف کمتر می باشد از طرف دیگر رفع بیدزدگی آن نیز در مدت زمان کمتری انجام خواهد شد.
آنجا که برای بافت فرش های ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده شده است می توان برای رفع چنین اختلالاتی از مواد و تجهیزات قوی تر استفاده کرد با توجه به این موضوع رفع بید زدگی فرش های ماشینی با قدرت بیشتری انجام خواهد شد.
اگرچه رفع بیدزدگی فرش های ماشینی معمولاً آسان‌ تر از فرش‌های دستباف می باشد اما شما نمی توانید در این زمینه اقدامی انجام دهید در حال حاضر برای رفع بید زدگی فرش های ماشینی دستگاه های ویژه ای وجود دارد که برخی از مجموعه های فعال در این زمینه از چنین ابزارآلاتی استفاده می کنند.
با توجه به این موضوع رفع بیدزدگی فرش ماشینی شما در نهایت سلامت و در کمترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

بید زدگی فرش ماشینی

رفع اصلاح بید خوردگی فرش

یکی از جلوه‌ها و اجزاء مهم دکوراسیون منزل ما ایرانی‌ها فرش است که به منزل ما زیبایی و اصالت ایرانی بودن را می‌بخشد در بعضی از اوقات وقتی شرایط آب و هوایی مناسب فرش نباشد و یا در مناطقی که رطوبت وجود دارد یا فرش خوب جارو نشود و گرد و خاک و غبار در آن باقی بماند حشراتی وجود دارند که شروع به آسیب زدن فرش مان می‌کنند و ممکن است وقتی متوجه شویم یا ببینیم که نیمی از قسمت‌های فرش به چله آن رسیده باشد این حشرات از پروتئینی که در الیاف فرش وجود دارد تغذیه می‌کنند و فرش را از بین می‌برند تا جایی‌که چله‌ی قالی از آن باقی می‌ماند بید حشره کوچکی است به طول ۹ تا ۱۲ میلی‌متر که رنگ آن زرد و تقریباً شبیه پروانه می‌باشد تخم‌ریزی آن در ۱ ماه بیشتر از ۱۰۰ تخم را لابه‌لای فرش‌ها می‌ریزد و لارو ها  برای رشد  از بافت فرش تغذیه می‌کنند و این چرخه تا زمانی‌که رسیدگی نشود ادامه دارد و فرش  دچار آسیب و ما دچار خسارت می‌شویم .

یکسری از نکات وجود دارند که در رفع اصلاح بید خوردگی فرش اعم از ماشینی و دست‌بافت تاثیر بسزایی دارد _قدیمی‌ها برای این‌که تخم بید از بین برود از تنباکو و توتون استفاده می‌کردند که باعث می‌شد اگر فرش روشن بود فرش رنگش تغییر پیدا می‌کرد

_استفاده کردن از کلر بنزین کافور فلفل برای فرش‌های بید زده راهکار مناسبی بود که مدت‌ها بوی مواد داخل فرش می‌ماند

_ اگر فرش‌ها درجای بسیار گرمی وجود دارند آن را به‌جای معتدل‌تری بیاوریم و یا اگر در جاهایی که فرش دارای رطوبت است آن را به‌جای خشک تری جابه‌جا کنیم برای رفع بید زدگی و ترمیم آن به وسیله قلاب خامه و خامه را از قالی درمی‌آورم پرزها را تمیز کرده و بعد شروع به بازسازی فرش می‌کنند فرش‌های نفیس حتماً باید زیر نظر رفوگر ماه رفو شود که بعد از سم‌پاشی و شستشوی فرش بیدزده را شروع به بازسازی و رفو کند.

رفع اصلاح بید خوردگی فرش

بید خوردگی در قالی ممکن است هم از روی قالی و هم از پشت و یا ۲ طرف قالی اتفاق بیفتد به‌طوری‌که تارهای زیر و رو و گره‌ها و پرزهای قالی از بین برود برای ترمیم قالی بیدزده  از قلاب و نخ خامه  مناسب باجنس فرش می‌توان استفاده کرد.

بررسی عوامل و راه پیشگیری از بید خوردگی

بید خوردگی در همه فرش‌ها ممکن است به وجود بیاید اما در فرش‌های دستباف به دلیل این‌ که از مواد طبیعی و رنگ‌های گیاهی استفاده می‌شود احتمال آسیب آن بیشتر است در این مقاله بعضی از راهکارهایی که جلوگیری می‌کنند از بید زدگی و همچنین عوامل آن را بررسی می‌کنیم.

۱ .دما یکی از عوامل بید خوردگی فرش دما می‌باشد فرشی را که  می‌خواهید به مدت طولانی نگه دارید در دمای مناسب و متعادل نگهداری کنید

۲ .رطوبت نم و رطوبت یکی از عوامل مهم در بید خوردگی و یا به وجود آمدن حشرات موذی دیگر می‌باشد که وجود خسارت‌ها به فرش بیشتر می‌ شود

۳. مکان‌های تاریک نگهداری فرش در مکان‌های تاریک و یا نور کم هم زمینه ورود حشرات و مخصوصاً بید راه بیشتر می‌کند

برای پیشگیری از بید زدگی این راهکارها پیشنهاد می‌شود.

۱_ جاروبرقی :کشیدن جاروبرقی و زدودن غبار و گرد و خاک با درجه مناسب باعث می‌شود که شرایط محیطی برای به وجود آمدن این حشره و ماندگاری آن از بین برود پیشنهاد می‌شود هفته‌ای ۱ بار حداقل فرش و یا تابلو فرش‌ها را با استفاده از جاروبرقی با درجه مناسب که باعث شود گرد و خاک از تاروپود فرش بیرون بیاید جاروبرقی نمایید.

۲_ استفاده از حشره‌کش بعد از مشاهده لار و یا تخم بید از حشره‌کش‌های مخصوص استفاده می‌کنند تا بر روی پرز قالی بیدی مشاهده نشود.

۳_ استفاده از نفتالین :یکی از راه‌هایی که جلوگیری می‌کنند از بید زدگی نفتالین می‌باشد زمانی‌که شما به فرش نیاز ندارید و می‌خواهید مدتی آن را لوله کنید پیشنهاد می‌شود که روی فرش را با پارچه‌ای بپوشانید و روی آن نفتالین هارو خرد کنین و سپس فرش را لوله نمایید

۴_ پیشنهاد می‌شود اگر جای نگهداری برای فرش ندارید و می‌خواهید فرش را لوله کنید هرچند وقت یک‌بار فرش را باز کنید تا کمی هوای آزاد به آن بخورد و بعد دوباره آن را لوله کنید برای نگهداری از فرش‌ها در مدت طولانی آن‌ها را در محیط‌های تاریک بر رطوبت قرار ندهید.

۵_ اجسام سنگین را روی فرش قرار ندهید  و فرش را به گونه ای پهن نمایید که فرش شما زیر مبل و یا تخت خواب و بوفه نرود و یا حالت لوله  به خود نگیرد.

از قرار دادن گلدان روی فرش خودداری کنید که احتمال بید زدگی را در فرش بیشتر می‌کند.

۶ _برای کاور کردن فرش از  کاورهای پلاستیکی استفاده نکنیم، برای زمان‌های طولانی که قصد پهن نکردن فرش را داریم می‌توانیم از کاورهای پارچه‌ای و یا کاغذی استفاده کنیم.

۷_ اگر نفتالین پیدا نکردید می‌توانید از محلول‌های ضدبید برای فرش استفاده کنید.

۸ _استفاده از بخار مواد ضدبید برای تابلوهای نفیس می‌توان استفاده کرد که ابتدا فرش را پهن کرده و تمام فرش را بخاره مواد ضدبید می‌دهیم.

بررسی عوامل و راه پیشگیری از بید خوردگی

شستن تضمینی فرش بید زده
فرش را که بید زده‌شده وقتی بخواهیم آن را شستشو دهیم ابتدا باید فرش را از حشرات و بید پاک‌سازی کنیم و بعد شروع به شستشوی فرش نماییم اگر فرایند سم‌زدایی و پاک‌سازی به‌درستی انجام نگیرد لارو و تخم‌های بید در تاروپود فرش باقی می‌ماند و با گذشت زمان فرش دچار بید زدگی می‌شود در قالی‌شویی‌های معتبر ابتدا قسمت‌هایی که بید زده‌شده تا جاهایی که بید خوردگی وجود دارد رفو می‌کنند و بعد از ترمیم کامل با توجه به نوع فرش شما شستشو می‌شود در قالی‌شویی ها وقتی که بخواهند فرش بید زده رو شسته شو دهند از مواد مخصوص استفاده می‌کنند تا به‌صورت عمقی تر مواد داخل بافت فرش‌ها نفوذ پیدا کنند و بید و کلیه حشراتی که بین تاروپود فرش وجود دارند از بین برود و تخم و لارو در فرش نابود شود شستشویی فرش بید زده به‌صورت شستشوی دستی انجام می‌گیرد و با دستگاه‌های مخصوص چند بار ضدعفونی می‌شود تا کلیه ی باکتری و میکروب و حشرات از بین برود در منزل فرش‌های بید زده را به دلیل این‌که پاک‌سازی کامل انجام نمی‌گیرد و امکان آسیب‌رساندن به فرش بیشتر می‌شود نمی‌توان انجام داد پیشنهاد می‌شود که فرش بید زده را به قالی‌شویی های معتبر بفرستید تا شستشوی تضمینی برای از بین بردن بید و حشرات با کمترین آسیب به فرش بسپاریم.

شستن تضمینی فرش بید زده

چگونه بفهمیم که فرش دچار بید زدگی شده‌است

می‌توانیم بید زدگی فرش را از روی بعضی از نشانه‌ها تشخیص داد که آن نشانه‌ها

۱ _دیدن حرکت سریع حشرات روی فرش

۲_ مشاهده تارهای کوچک روی فرش زیرا بید برای تغذیه الیاف و شروع به تار زدن روی آن می‌کند.

۳_ مشاهده لکه‌های سفید و کوچک و یا عمیق بر روی فرش، بید برای این‌که به عمق فرش برود گودال‌هایی ایجاد می‌کند.

۴ _دیدن تخم بید که به رنگ سفید یا تقریباً زردرنگ است بسیار ریز هستند.

۵ _دیدن لاروهای خاکستری بر روی فرش‌ها که همان لاروهای بید است

۶_ نفوذ بید ابتدا از گره‌های فرش شروع می‌شود دیدن خوردگی‌های گره ها از  پشت فرش است که  متوجه می‌شویم بید  گره‌های فرش را از بین برده به فرش رخنه کرده است.

۷_ از بین رفتن بافت زمینه ای  بخشی از فرش است که با جارو یا کشیدن دست روی آن به‌ راحتی از هم جدا می‌شود اگر این نشانه‌ها را روی فرش مشاهده کرده‌ایم و یا شک کردیم که فرش شما دچار بید خوردگی شده‌ است، می‌توانید ابتدا  از محل شستشوی ضد بید استفاده کنیم و یا با اسپری های  ضد بید روی  فرش اسپری بکنید  و بگذاری چند ساعت  بماند و بعد با کارخانه شست‌ وشوی فرش تماس بگیرید و هم برای شستشو و رفو کردن قسمت‌های بید زده می‌توانید به قالی‌شویی بسپارید.

چگونه بفهمیم که فرش دچار بید زدگی شده‌است

ترمیم بید خوردگی فرش

در میان انواع فرش ها معمولاً فرش های دستبافت بیشتر از سایر انواع آن دچار بید زدگی می شوند زیرا معمولاً چنین فرش‌ هایی را در انبارها نگهداری می کنند تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود در چنین شرایطی ممکن است فرش دچار بید زدگی شود به همین دلیل گفته شده است قبل از نگهداری و قرار دادن چنین فرش هایی در انبارها ابتدا آن را در برابر بید زدگی مقاوم کنید.

ترمیم بید خوردگی فرش

بید در واقع حشره کوچک زرد رنگی است که در تار و پود فرش باقی‌ مانده و تخم گذاری می کند از این رو با تغذیه کردن از پروتئین های موجود در الیاف فرش رشد کرده و تخم گذاری می کند در ادامه این روند تعداد حشرات بیشتر شده و فرش شما روز به روز بیشتر آسیب خواهد دید در چنین شرایطی خدمات بید زدگی برای فرش شما انجام خواهد شد.
در فرش های دستباف که برای بافتن آن از تار و پود طبیعی بیشتری استفاده شده باشد میزان بی زدگی نیز افزایش خواهد یافت زیرا پروتئین نیز در ساختار این فرش ها بیشتر می باشد در مکان های تاریک و مرطوب درصد بید زدگی فرش نیز افزایش خواهد یافت.
با توجه به این موضوع بهتر است فرش های خود را برای نگهداری به انبارهای مرطوب و خیلی تاریک منتقل نکنید امروزه قالیشویی های زیادی وجود دارند که خدمات رفع بید زدگی فرش را برایتان انجام می دهند.
توجه داشته باشید که ترمیم فرش بید زده کار هر کسی نبوده و شما نمی‌توانید هیچ اقدامی در این زمینه انجام دهید در حال حاضر برخی از قالیشویی ها خدمات رفع بید زدگی فرش را در منزل و یا محل مورد نظر شما نیز انجام می دهند.
ساز و کارهای به کار گرفته شده در این زمینه با توجه به نوع فرش شما و نیز آسیب های ایجاد شده متفاوت می باشد در شرایطی بیدزدگی آنچنان شدید می باشد که بخشی از فرش دچار خوردگی شده است با توجه به این موضوع برای ترمیم آن تجهیزات و زمان زیادی نیاز خواهد بود.
هزینه های مربوط به خدمات بیدزدگی تقریباً متغیر می باشد با توجه به موارد گفته شده سعی کنید تا از بیدزدگی فرش خود جلوگیری کنید در غیر این صورت یک مجموعه حرفه‌ ای و مناسب را برای رفع این مشکل انتخاب نمایید.

ترمیم بیدزدگی

شستن فرش بید زده

برخی از افراد گمان می کنند در صورت بید زدگی فرش می‌ توانند آن را شستشو داده و حشرات موجود در بخش های مختلف ان را از روی آن پاک کنند اما توجه داشته باشید که شستشوی فرش بید زده کار درستی نیست.
ابتدا باید این مشکل به طور کامل برطرف شده و سپس در جهت شستشوی آن اقدام کرد زیرا اگر فرآیند شستشو به طور درست و کامل انجام نشود تخم های این حشره در تار و پود های عمیق تر فرش باقی مانده و با گذشت زمان فرش دوباره دچار بید زدگی خواهد شد.
در قالیشویی ها ابتدا فرش بید زده شده توسط افراد رفوگر به طور کامل رفوگری و ترمیم می شود پس از آن با توجه به نوع فرش شما روشی مناسب برای شستشوی آن در نظر گرفته خواهد شد.
در هنگام شستشوی فرش های بید زده شده از شوینده ها و مواد مخصوص دیگری نیز استفاده می شود تا کلیه حشرات موجود در بافت های عمیق تر فرش نیز به طور کامل از بین بروند در چنین شرایطی معمولا اکثر مراحل شستشو توسط نیروی انسانی انجام می شود دقت بیشتری در فرایند شستشو اعمال شود در نهایت فرش با استفاده از دستگاه های مخصوص طی چند مرحله ضدعفونی خواهد شد تا کلیه باکتری ها و میکروب های موجود در ان از بین بروند.
توجه داشته باشید که برای شستشوی فرش های بید زده در منزل نمی توانید از دستگاه های شستشوی موجود در این زمینه استفاده کنید زیرا علاوه بر آسیب رسیدن به فرش امکان خراب شدن دستگاه های شما نیز وجود خواهد داشت.

شستن فرش بید زده

اسپری ضد بید فرش

امروزه محصولات زیادی وجود دارند که برای جلوگیری از بید زدگی فرش مورد استفاده قرار می گیرد یکی از این محصولات اسپری ضد بید فرش می باشد این اسپری ها در حجم ها و انواع گوناگون در بزرگ قابل مشاهده و خریداری هستند.
با استفاده از این اسپری ها شما می توانید فرش های خود را برای مدت طولانی در انبار ها نگهداری کنید در ساختار این اسپری ها از مواد مخصوصی استفاده شده است که سبب دور شدن حیوانات موذی همانند حشره، بید، مورچه ها، سوسک ها، مارمولک ها و غیره می‌ شود زمانی که شما این اسپری را به قسمت‌ های مختلف فرش خود می زنید فرش شما برای مدت طولانی در برابر بید زدگی و خوردگی مقاوم خواهد شد.
توجه داشته باشید که بعد از گذشت ۳ الی ۶ ماه به طور مجدد این اسپری را روی فرش خود بزنید اسپری ضد بید فرش از قیمت بالایی برخوردار نبوده و شما می توانید طیف مختلفی از قیمت این سپری ها را مشاهده کنید.

اسپری ضد بید فرش

بید زدگی فرش دستباف

گفته شده است که فرش های دستباف بیشتر از سایر انواع فرش ها دچار بید زدگی می شوند از آنجا که برای بافت این فرش ها معمولا از نخ و الیاف طبیعی همانند نخ های گیاهی و حیوانی استفاده شده است بیشتر دچار بید زدگی خواهند شد زیرا در ساختار این فرش ها پروتئین بیشتری وجود دارد و حشره بید از این ماده تغذیه می کند.
از طرف دیگر معمولاً فرش های دستبافت را که از ارزش و قیمت زیادی برخوردار هستند را در انبارها نگهداری می کنند با توجه به این موضوع احتمال بید زدگی آن ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. امروزه برای نگهداری فرش های دستباف در انبار ها از مواد زیادی در لابلای آن استفاده می‌ کنند.
همچنین فرش‌ ها در یک محیط کاملا امن نگهداری می‌ شوند و برای مراقبت از آن ها کاور های مخصوصی در نظر گرفته شده است این کاور ها از مقاومت بالایی برخوردار بوده و در برابر عوامل محیطی همانند رطوبت گرما، سرما و نور خورشید کاملا محافظ فرش شما خواهند بود.
چنانچه فرش دستبافت شما تحت شرایط مختلف دچار بید زدگی شد بهتر است به سرعت در جهت رفع آن اقدام کنید زیرا آسیب های ایجاد شده روز به روز بیشتر و بیشتر می‌ شود در حال حاضر اکثر قالیشویی ها علاوه بر خدمات شستشو خدمات رفوگری را نیز برای شما ارائه می کنند.
برای ترمیم فرش بید زده شده ابزارآلات مخصوصی مورد نیاز است که شما نمی توانید آن ها را به راحتی تهیه کنید همچنین باید علم و دانش کافی را در این زمینه داشته باشید تا بتوانید به خوبی و به صورت کامل فرش خود را ترمیم کنید.
معمولا هزینه های بید زدگی فرش دستباف بیشتر از فرش ماشینی می باشد همچنین ارائه چنین خدماتی قیمت های تقریباً بالایی خواهد داشت پس بهتر است در هنگام انتخاب این خدمات یک مجموعه مناسب و کم هزینه تر را پیدا کنید.

بیدزدگی فرش دستباف

بید زدگی فرش ماشینی

امروزه یکی از کاربردی ترین و شناخته شده ترین انواع فرش ها در جهان فرش های ماشینی می باشند در حال حاضر اکثر افراد فعال در جامعه از فرش های ماشین استفاده می‌ کنند زیرا این فرش ها قیمت پایین‌ تری نسبت به فرش های دستباف داشته و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار هستند و می توان از آن ها برای سالیان طولانی استفاده کرد.
فرش ماشینی کمتر از فرش های دستباف و ابریشمی در معرض بیدزدگی قرار می‌گیرد زیرا از این فرش را به صورت مکرر استفاده می شود از طرف دیگر مقاومت این فرش ها بیشتر بوده و میزان پروتئین موجود در ساختار آن ها نیز کمتر می باشد.
چنانچه شما یک محل مناسب را برای نگهداری فرش ماشینی خود در نظر بگیرید درصد بید زدگی آن نیز کاهش خواهد یافت در شرایطی خاص شما می توانید فرش های ماشینی خود را برای مدت طولانی بدون هیج آسیبی در انبار قرار دهید‌.
هزینه های مربوط به رفع بید زدگی فرش های ماشینی نسبت به فرش های دستباف کمتر می باشد از طرف دیگر رفع بیدزدگی آن نیز در مدت زمان کمتری انجام خواهد شد.
آنجا که برای بافت فرش های ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده شده است می توان برای رفع چنین اختلالاتی از مواد و تجهیزات قوی تر استفاده کرد با توجه به این موضوع رفع بید زدگی فرش های ماشینی با قدرت بیشتری انجام خواهد شد.
اگرچه رفع بیدزدگی فرش های ماشینی معمولاً آسان‌ تر از فرش‌های دستباف می باشد اما شما نمی توانید در این زمینه اقدامی انجام دهید در حال حاضر برای رفع بید زدگی فرش های ماشینی دستگاه های ویژه ای وجود دارد که برخی از مجموعه های فعال در این زمینه از چنین ابزارآلاتی استفاده می کنند.
با توجه به این موضوع رفع بیدزدگی فرش ماشینی شما در نهایت سلامت و در کمترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

بید زدگی فرش ماشینی

رفع اصلاح بید خوردگی فرش

یکی از جلوه‌ها و اجزاء مهم دکوراسیون منزل ما ایرانی‌ها فرش است که به منزل ما زیبایی و اصالت ایرانی بودن را می‌بخشد در بعضی از اوقات وقتی شرایط آب و هوایی مناسب فرش نباشد و یا در مناطقی که رطوبت وجود دارد یا فرش خوب جارو نشود و گرد و خاک و غبار در آن باقی بماند حشراتی وجود دارند که شروع به آسیب زدن فرش مان می‌کنند و ممکن است وقتی متوجه شویم یا ببینیم که نیمی از قسمت‌های فرش به چله آن رسیده باشد این حشرات از پروتئینی که در الیاف فرش وجود دارد تغذیه می‌کنند و فرش را از بین می‌برند تا جایی‌که چله‌ی قالی از آن باقی می‌ماند بید حشره کوچکی است به طول ۹ تا ۱۲ میلی‌متر که رنگ آن زرد و تقریباً شبیه پروانه می‌باشد تخم‌ریزی آن در ۱ ماه بیشتر از ۱۰۰ تخم را لابه‌لای فرش‌ها می‌ریزد و لارو ها  برای رشد  از بافت فرش تغذیه می‌کنند و این چرخه تا زمانی‌که رسیدگی نشود ادامه دارد و فرش  دچار آسیب و ما دچار خسارت می‌شویم .

یکسری از نکات وجود دارند که در رفع اصلاح بید خوردگی فرش اعم از ماشینی و دست‌بافت تاثیر بسزایی دارد _قدیمی‌ها برای این‌که تخم بید از بین برود از تنباکو و توتون استفاده می‌کردند که باعث می‌شد اگر فرش روشن بود فرش رنگش تغییر پیدا می‌کرد

_استفاده کردن از کلر بنزین کافور فلفل برای فرش‌های بید زده راهکار مناسبی بود که مدت‌ها بوی مواد داخل فرش می‌ماند

_ اگر فرش‌ها درجای بسیار گرمی وجود دارند آن را به‌جای معتدل‌تری بیاوریم و یا اگر در جاهایی که فرش دارای رطوبت است آن را به‌جای خشک تری جابه‌جا کنیم برای رفع بید زدگی و ترمیم آن به وسیله قلاب خامه و خامه را از قالی درمی‌آورم پرزها را تمیز کرده و بعد شروع به بازسازی فرش می‌کنند فرش‌های نفیس حتماً باید زیر نظر رفوگر ماه رفو شود که بعد از سم‌پاشی و شستشوی فرش بیدزده را شروع به بازسازی و رفو کند.

رفع اصلاح بید خوردگی فرش

بید خوردگی در قالی ممکن است هم از روی قالی و هم از پشت و یا ۲ طرف قالی اتفاق بیفتد به‌طوری‌که تارهای زیر و رو و گره‌ها و پرزهای قالی از بین برود برای ترمیم قالی بیدزده  از قلاب و نخ خامه  مناسب باجنس فرش می‌توان استفاده کرد.

بررسی عوامل و راه پیشگیری از بید خوردگی

بید خوردگی در همه فرش‌ها ممکن است به وجود بیاید اما در فرش‌های دستباف به دلیل این‌ که از مواد طبیعی و رنگ‌های گیاهی استفاده می‌شود احتمال آسیب آن بیشتر است در این مقاله بعضی از راهکارهایی که جلوگیری می‌کنند از بید زدگی و همچنین عوامل آن را بررسی می‌کنیم.

۱ .دما یکی از عوامل بید خوردگی فرش دما می‌باشد فرشی را که  می‌خواهید به مدت طولانی نگه دارید در دمای مناسب و متعادل نگهداری کنید

۲ .رطوبت نم و رطوبت یکی از عوامل مهم در بید خوردگی و یا به وجود آمدن حشرات موذی دیگر می‌باشد که وجود خسارت‌ها به فرش بیشتر می‌ شود

۳. مکان‌های تاریک نگهداری فرش در مکان‌های تاریک و یا نور کم هم زمینه ورود حشرات و مخصوصاً بید راه بیشتر می‌کند

برای پیشگیری از بید زدگی این راهکارها پیشنهاد می‌شود.

۱_ جاروبرقی :کشیدن جاروبرقی و زدودن غبار و گرد و خاک با درجه مناسب باعث می‌شود که شرایط محیطی برای به وجود آمدن این حشره و ماندگاری آن از بین برود پیشنهاد می‌شود هفته‌ای ۱ بار حداقل فرش و یا تابلو فرش‌ها را با استفاده از جاروبرقی با درجه مناسب که باعث شود گرد و خاک از تاروپود فرش بیرون بیاید جاروبرقی نمایید.

۲_ استفاده از حشره‌کش بعد از مشاهده لار و یا تخم بید از حشره‌کش‌های مخصوص استفاده می‌کنند تا بر روی پرز قالی بیدی مشاهده نشود.

۳_ استفاده از نفتالین :یکی از راه‌هایی که جلوگیری می‌کنند از بید زدگی نفتالین می‌باشد زمانی‌که شما به فرش نیاز ندارید و می‌خواهید مدتی آن را لوله کنید پیشنهاد می‌شود که روی فرش را با پارچه‌ای بپوشانید و روی آن نفتالین هارو خرد کنین و سپس فرش را لوله نمایید

۴_ پیشنهاد می‌شود اگر جای نگهداری برای فرش ندارید و می‌خواهید فرش را لوله کنید هرچند وقت یک‌بار فرش را باز کنید تا کمی هوای آزاد به آن بخورد و بعد دوباره آن را لوله کنید برای نگهداری از فرش‌ها در مدت طولانی آن‌ها را در محیط‌های تاریک بر رطوبت قرار ندهید.

۵_ اجسام سنگین را روی فرش قرار ندهید  و فرش را به گونه ای پهن نمایید که فرش شما زیر مبل و یا تخت خواب و بوفه نرود و یا حالت لوله  به خود نگیرد.

از قرار دادن گلدان روی فرش خودداری کنید که احتمال بید زدگی را در فرش بیشتر می‌کند.

۶ _برای کاور کردن فرش از  کاورهای پلاستیکی استفاده نکنیم، برای زمان‌های طولانی که قصد پهن نکردن فرش را داریم می‌توانیم از کاورهای پارچه‌ای و یا کاغذی استفاده کنیم.

۷_ اگر نفتالین پیدا نکردید می‌توانید از محلول‌های ضدبید برای فرش استفاده کنید.

۸ _استفاده از بخار مواد ضدبید برای تابلوهای نفیس می‌توان استفاده کرد که ابتدا فرش را پهن کرده و تمام فرش را بخاره مواد ضدبید می‌دهیم.

بررسی عوامل و راه پیشگیری از بید خوردگی

شستن تضمینی فرش بید زده
فرش را که بید زده‌شده وقتی بخواهیم آن را شستشو دهیم ابتدا باید فرش را از حشرات و بید پاک‌سازی کنیم و بعد شروع به شستشوی فرش نماییم اگر فرایند سم‌زدایی و پاک‌سازی به‌درستی انجام نگیرد لارو و تخم‌های بید در تاروپود فرش باقی می‌ماند و با گذشت زمان فرش دچار بید زدگی می‌شود در قالی‌شویی‌های معتبر ابتدا قسمت‌هایی که بید زده‌شده تا جاهایی که بید خوردگی وجود دارد رفو می‌کنند و بعد از ترمیم کامل با توجه به نوع فرش شما شستشو می‌شود در قالی‌شویی ها وقتی که بخواهند فرش بید زده رو شسته شو دهند از مواد مخصوص استفاده می‌کنند تا به‌صورت عمقی تر مواد داخل بافت فرش‌ها نفوذ پیدا کنند و بید و کلیه حشراتی که بین تاروپود فرش وجود دارند از بین برود و تخم و لارو در فرش نابود شود شستشویی فرش بید زده به‌صورت شستشوی دستی انجام می‌گیرد و با دستگاه‌های مخصوص چند بار ضدعفونی می‌شود تا کلیه ی باکتری و میکروب و حشرات از بین برود در منزل فرش‌های بید زده را به دلیل این‌که پاک‌سازی کامل انجام نمی‌گیرد و امکان آسیب‌رساندن به فرش بیشتر می‌شود نمی‌توان انجام داد پیشنهاد می‌شود که فرش بید زده را به قالی‌شویی های معتبر بفرستید تا شستشوی تضمینی برای از بین بردن بید و حشرات با کمترین آسیب به فرش بسپاریم.

شستن تضمینی فرش بید زده

چگونه بفهمیم که فرشمان دچار بید زدگی شده‌است

می‌توانیم بید زدگی فرش را از روی بعضی از نشانه‌ها تشخیص داد که آن نشانه‌ها

۱ _دیدن حرکت سریع حشرات روی فرش

۲_ مشاهده تارهای کوچک روی فرش زیرا بید برای تغذیه الیاف و شروع به تار زدن روی آن می‌کند.

۳_ مشاهده لکه‌های سفید و کوچک و یا عمیق بر روی فرش، بید برای این‌که به عمق فرش برود گودال‌هایی ایجاد می‌کند.

۴ _دیدن تخم بید که به رنگ سفید یا تقریباً زردرنگ است بسیار ریز هستند.

۵ _دیدن لاروهای خاکستری بر روی فرش‌ها که همان لاروهای بید است

۶_ نفوذ بید ابتدا از گره‌های فرش شروع می‌شود دیدن خوردگی‌های گره ها از  پشت فرش است که  متوجه می‌شویم بید  گره‌های فرش را از بین برده به فرش رخنه کرده است.

۷_ از بین رفتن بافت زمینه ای  بخشی از فرش است که با جارو یا کشیدن دست روی آن به‌ راحتی از هم جدا می‌شود اگر این نشانه‌ها را روی فرش مشاهده کرده‌ایم و یا شک کردیم که فرش شما دچار بید خوردگی شده‌ است، می‌توانید ابتدا  از محل شستشوی ضد بید استفاده کنیم و یا با اسپری های  ضد بید روی  فرش اسپری بکنید  و بگذاری چند ساعت  بماند و بعد با کارخانه شست‌ وشوی فرش تماس بگیرید و هم برای شستشو و رفو کردن قسمت‌های بید زده می‌توانید به قالی‌شویی بسپارید.

چگونه بفهمیم که فرش دچار بید زدگی شده‌است

Rate this post

رفوگریقالیشویی مادر

Comments are disabled.