ریشه دوزی فرش

یکی از مهم ترین قسمت های فرش، ریشه‌های آن می باشد. ریشه فرش نقش بسیار مهمی در حفظ زیبایی و سلامت آن دارد. خارجی ترین قسمت فرش که دارای نخ های سفید رنگ و یا کرم رنگ می‌باشد ریشه فرش می گویند. در گذشته، ریشه فرش معمولاً توسط نیروی انسانی و با استفاده از تجهیزات ساده همانند سوزن بافته می شد. اما امروزه دستگاه های ویژه‌ای برای ریشه دوزی فرش وجود دارد.

دربعضی شرایط، ممکن است ریشه های فرش شما دچار پوسیدگی شده باشد و حالت اولیه خود را نداشته باشد. امروزه قالیشویی های زیادی در سطح شهر وجود دارد که خدمات ریشه بافی را برای انواع قالی انجام می دهند. اگر تا به حال به ساختار ریشه فرش های خود دقت کرده باشید، می بینید که تعداد زیادی نخ توسط یک نوار کرم و یا سفید رنگ به فرش محکم شده است. در واقع همین نوار است که ریشه ها را به صورت متوازن در کنار هم نگه داشته است. در حال حاضر نواردوزی با استفاده از دستگاه، برای فرش های ماشینی قابل انجام است. هم چنین خدمات دیگری چون ترمیم رنگ فرش دستباف در این مجموعه ها ارائه می شود.

تعویض ریشه فرش

اگر قصد تعویض ریشه های فرش خود را دارید، ابتدا باید به دنبال یک مجموعه مناسب و تخصصی در این زمینه بگردید. اگرچه امروزه قالیشویی های زیادی خدمات رفوگری و تعویض ریشه را برای شما انجام می دهند، اما کیفیت کار در تمامی این مجموعه ها یکسان نمی باشد.
در چنین شرایطی شما می توانید با مراجعه به سایت های اینترنتی و مطالعه اطلاعات موجود در این زمینه، یک مجموعه
قالیشویی معتبر و پیشرفته در زمینه تعویض ریشه های فرش خود پیدا کنید. توجه داشته باشید که برای حفظ سلامت فرش و نیز افزایش طول عمر آن باید سلامت ریشه ها را حفظ کنید.

نوار دوزی ریشه فرش
تعویض ریشه های فرش به گونه ای است که ابتدا فرد استاد کار در این زمینه با استفاده از تجهیزات مخصوص، همانند انبر و قیچی ریشه های باقی مانده در فرش را از آن خارج می کند. پس از آن با استفاده از نخ های مخصوص که با ساختار فرش و متناسب باشد؛ ریشه های جدید را در هم قرار می دهند.

انواع روش های ریشه دوزی

روش بطلمه: برای بافت ریشه در فرش هایی با ساختار رج شمار بالا و بافت ریز استفاده می شود. زمانی که بافت فرش به قدری سفت و محکم باشد که سوزن به راحتی از آن عبور نکند، روش بطلمه یک روش مناسب برای ریشه دوزی خواهد بود. با استفاده از روش بطلمه فرد استاد کار می تواند از پاشیده شدن گره ها و ترکیدن ریشه ها جلوگیری کند. در روش بطلمه فرش از پشت پهن شده و ریشه ها روی آن نصب خواهند شد.
روش مغزی: یکی از آسان ترین روش های ریشه دوزی می‌ باشد و در آن از ابزار آلات ساده همانند قیچی دم بار، یک سوزن مخصوص چارچوب و غیره استفاده خواهد شد. در این روش، قالی برش داده شده و ریشه های جدید در یک قسمت جدید متصل خواهند شد. زمانی از روش متصل استفاده می شود که محل قرار گیری ریشه ها آسیب جدی دیده باشد‌ در اکثر مواقع استاد کاران در این زمینه سعی می کنند تا ریشه بافی را با استفاده از روش بطلمه انجام دهند زیرا آسیب پذیری در این روش کمتر خواهد بود.

قیمت ریشه دوزی فرش

یکی از متداول ترین سوالات در این زمینه قیمت  ترمیم ریشه فرش می باشد. هزینه ها در این زمینه با توجه به نوع فرش شما و نیز چگونگی بافت ریشه متفاوت می باشد. هزینه بافت ریشه برای فرش های دستباف ابریشمی و عتیقه بیشتر از فرش های ماشینی می‌باشد؛ زیرا الیاف به کار گرفته شده در این زمینه متفاوت می باشد. 
در این میان متراژ نیز می تواند هزینه ها را برای شما کم یا زیاد کند. هرچه ریشه بافی در متراژ بیشتری انجام شود، هزینه های ارائه شده برای شما نیز افزایش خواهد یافت. محل دریافت این خدمات نیز می‌تواند در قیمت تاثیرگذار واقع شود. برخی از مجموعه های فعال در این زمینه تنها با قرار گرفتن در یک محله خاص، پول بیشتری از شما دریافت می کنند. در صورتی که شما می توانید همین خدمات را از مجموعه دیگری با قیمت کمتر دریافت نمایید.
امروزه قالیشویی های زیادی برای جذب مشتری بیشتر سعی می‌کنند تا خدمات متفرقه در این زمینه را با هزینه های پایین تری ارائه بدهند؛ در چنین شرایطی شما می توانید از این خدمات استفاده کرده و هزینه ها را تا حدود زیادی برای خود کمتر کنید.

تعویض ریشه فرش دستی

برای تعویض ریشه فرش دستباف، ابتدا باید ریشه های باقیمانده را از ساختار فرش خارج کنند. در چنین شرایطی دو راه وجود دارد:
اول این که فرد استاد کار می‌تواند قسمتی از فرش را برش داده و ریشه های جدید را در قسمت برش خورده نصب کنند. همچنین می‌توانند ریشه بافی را در همان جای قبلی انجام دهند. برای بافت ریشه در فرش های دستباف باید دقت زیادی به کار گرفته شود. در غیر این صورت فرش شما دیگر ارزش گذشته خود را نخواهد داشت.


امروزه مجموعه های زیادی خدمات خود را در منزل شما نیز انجام می دهند. با استفاده از این فرایند شما می توانید از سرقت فرش خود جلوگیری کنید؛ اما توجه داشته باشید که قبل از راه دادن افراد به منزل خود از صحت هویت آن ها مطمئن شوید. در حال حاضر برای تعویض ریشه های فرش دستباف نیز از روش بطلمه استفاده می شود. البته آموزش های زیادی در این زمینه نیز وجود دارد اما بهتر است این خدمات را به
افراد متخصص در این زمینه واگذار نمایید.

ریشه بافی فرش ابریشمی

یکی از زیباترین و با ارزش ترین انواع فرش ها در جهان فرش های ابریشم می باشد. این فرش ها از گران ترین فرش ها در جهان به شمار آمده و هنوز هم استفاده از آن ها به چشم می خورد. در ساختار فرش ابریشم از نخ ها و الیاف ابریشمی استفاده شده است. به همین دلیل این فرش ها از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار می باشند.
از آنجا که ریشه بافی فرش های ابریشم از اهمیت زیادی برخوردار است؛ باید در حین انجام کار، ساز و کار های ویژه ای انجام شود. تعویض و یا ترمیم ریشه های فرش ابریشمی از قیمت بالایی برخوردار می باشد. زیرا برای این کار از نخ ها و الیاف ابریشمی استفاده خواهد شد.

فرش بدون ریشه

شاید تا به حال از فرش های بدون ریشه استفاده کرده باشید و یا نمونه‌ ای از آن را در بازار مشاهده کرده باشید. اگرچه ریشه ها در حفظ سلامت فرش  نقش بسیار مهمی دارند، اما امروزه در ساختار برخی از موکت ها و یا فرش ها از ریشه ها استفاده نمی شود. فرش بدون ریشه معمولاً زیبایی کمتری نسبت به سایر فرش ها دارند همچنین امکان آسیب دیدن آن ها در مدت زمان کوتاه تری بیشتر خواهد بود.

فرش بدون ریشه
پیشنهاد ما به شما این است که به جای استفاده از این فرش های بدون ریشه، ریشه های فرش خود را در معرض آسیب قرار نداده و از آن ها محافظت کنید. در چنین شرایطی شما می توانید از انواع کاورها و یا چسب های ریشه فرش استفاده کنید. این چسب ها ریشه های فرش شما را به طور محکم و تمیز در کنار هم قرار داده و از پاشیدگی و پوسیدگی آن ها جلوگیری خواهد کرد.

 

بهترین قالیشویی غرب تهران
بزرگترین قالیشویی کشور
بهترین قالیشویی غرب تهران
بزرگترین قالیشویی کشور